| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF ujawniło listę spraw, w których zapobiega przedawnieniu podatku

MF ujawniło listę spraw, w których zapobiega przedawnieniu podatku

Ministerstwo Finansów ujawniło, w jakich sprawach skarbówka najczęściej sięga po przepis, który pozwala jej wstrzymać bieg terminu przedawnienia podatku. O tym, czy przepis ten jest zgodny z konstytucją, orzeknie we wtorek Trybunał Konstytucyjny o godz. 12.30.

- handlu samochodami używanymi (zaniżanie przychodów, nierzetelność ksiąg, szacowanie podstawy opodatkowania),

- dochodów z zagranicy (niedeklarowanie dochodów przez osoby podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu).

Dotyczy to - jak wyjaśnił Grabowski - podmiotów prowadzących działalność w tzw. obszarach wrażliwych. "Podmioty te, mając w zakresie rozliczeń podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym, przed wykazaniem zwrotu bezpośredniego wskazują te kwoty jako kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, starając się unikać w ten sposób kontroli dokonywanych odliczeń podatku" - poinformował wiceminister.

Grabowski dodał, że postępowania podatkowe i kontrolne w stosunku do takich podmiotów są często wszczynane w związku z zawiadomieniem prokuratury ws. toczących się postępowań karnych wobec osób uczestniczących w takim procederze. Z tego powodu - jak wyjaśnił - niejednokrotnie postępowania te są prowadzone bezpośrednio przed upływem okresu przedawnienia dla rozliczeń VAT, a trwają długo, bo są skomplikowane, pracochłonne i wyjątkowo trudne od strony dowodowej.

Grabowski zapewnił, że urzędy skarbowe nie wszczynają postępowań karnych skarbowych tylko po to, by zapobiec przedawnieniu podatku. Ich działania - jak napisał w odpowiedzi na interpelację - znajdują oparcie w zgromadzonym materiale dowodowym, świadczącym o naruszeniu przepisów prawa podatkowego. Zdaniem Grabowskiego teza o "instrumentalnym" wykorzystywaniu przepisu art. 70 par. 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej jest niezasadna.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK