| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opolski SLD: zmniejszyć VAT i akcyzę w ramach strefy demograficznej

Opolski SLD: zmniejszyć VAT i akcyzę w ramach strefy demograficznej

Opolscy działacze SLD uważają, że w ramach tworzenia Specjalnej Strefy Demograficznej należy obniżyć podatek VAT i akcyzę. Ich zdaniem obniżenie podatków ożywi gospodarkę i zachęci młodych do zakładania rodzin bardziej niż np. proponowane ulgi na żłobki.


O swoim pomyśle szef SLD na Opolszczyźnie Piotr Woźniak i radny sejmiku z ramienia Sojuszu Andrzej Mazur poinformowali w czwartek na konferencji prasowej. Zdaniem działaczy kwestia obniżenia podatku VAT i akcyzy powinna być jedną z osi Specjalnej Strefy Demograficznej, o której powstanie stara się Opolszczyzna.

Według Woźniaka takie rozwiązanie to "danie obywatelom do ręki wędki, a nie ryby" w przeciwieństwie np. do proponowanych przez zarząd województwa ulg lub dopłat na żłobki czy przedszkola dla rodzin wielodzietnych. "Każdorazowe obniżenie podatków oznacza więcej pieniędzy w domowym budżecie. A to rodzina najlepiej wie, czego jej trzeba" - zaznaczył szef Sojuszu w regionie.

"Platforma Obywatelska, która rządzi w województwie, mówiąc o stworzeniu w całym regionie strefy ekonomicznej, jako niezbędnego elementu strefy demograficznej, chce ulg dla kapitalistów. My, mówiąc o obniżeniu podatków, chcemy ulg dla obywateli" - dodał Mazur.

Zaznaczył jednak, że najlepsze dla ratowania Opolszczyzny z zapaści demograficznej byłoby połączenie wszystkich pomysłów: ulg i dodatków na żłobki czy przedszkola i ulg dla przedsiębiorców, co proponuje marszałek, oraz ulg podatkowych sugerowanych przez SLD.

Według Mazura, chęć utworzenia specjalnych stref - ekonomicznej i demograficznej - to wynik klęski rządów PO, która w ostatnich latach sprawowała władzę na Opolszczyźnie. Specjalną Strefę Demograficzną radny lewicy nazwał "enklawą państwa socjalistycznego w morzu państw kapitalistycznych" i "systemem nakazowo-rozdzielczym", który daje bonusy w postaci ulg i dodatków. "Ta enklawa będzie działaniem wstecz. Ale jeśli zapewni sukces w postaci przyrostu demograficznego, to jesteśmy +za+" - podkreślił Mazur.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK