| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kłopoty z deklaracją za maj

Kłopoty z deklaracją za maj

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych

■ Czy dla jednoznacznego rozstrzygnięcia pojawiających się niejasności w tej konkretnej kwestii istotne byłoby to, jakie stanowisko zajęłoby Ministerstwo Finansów?

– Najważniejsze jest to, żeby taka interpretacja w ogóle została wydana. Ministerstwo Finansów natomiast w istocie mogłoby wyrazić jeden z dwóch poglądów. MF mogłoby więc stwierdzić, że przy wypełnianiu deklaracji VAT za maj br. należy się kierować przepisami obowiązującymi do końca tego właśnie miesiąca. Równie dobrze przy rozliczaniu w deklaracji miesięcznej dotyczącej maja br. można zastosować regulacje obowiązujące od 1 czerwca br. – jeżeli dotyczą wymogów, które należy spełnić na dzień złożenia deklaracji. Jak wiadomo bowiem, deklaracje za maj br. trzeba złożyć najpóźniej do 25 czerwca br.

■ A za którą z tych dwóch ewentualnych interpretacji opowiedziałby się pan profesor?

– Jeżeli nowe unormowania weszły w życie z początkiem czerwca br., to należy je stosować od tej daty, czyli również przy wypełnianiu deklaracji majowych. Jest to korzystne dla podatników. Tradycyjnie jednak dominuje pogląd przeciwny.

■ Jak zachowają się podatnicy, jeżeli Ministerstwo Finansów nie zajmie w tej kwestii oficjalnego stanowiska?

– Wszystko wskazuje na to, że większość podatników zachowa się w sposób ostrożny i przy wypełnianiu deklaracji VAT za maj br. zastosuje przepisy obowiązujące do końca tego miesiąca. Przypomnę, że w nowych regulacjach obowiązujących od 1 czerwca br. jest dość dużo przepisów korzystnych dla podatników, np. dotyczących możliwości skorzystania w pewnych sytuacjach ze stawki 0 proc. Można spodziewać się, że wielu podatników, rozliczając transakcje przeprowadzone w maju br., będzie wolało przestrzegać tych ograniczeń, które obowiązywały jeszcze do końca tamtego miesiąca. Podatnicy wybiorą ten sposób postępowania, żeby uniknąć ewentualnych sporów z organami podatkowymi lub kontroli skarbowej.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dla wielu podatników takie rozliczenie z zastosowaniem reguł obowiązujących do końca maja byłoby znacznie mniej korzystne, niż gdyby zastosowali regulacje, które weszły w życie 1 czerwca br. Dlatego, podkreślę to raz jeszcze, dla rozstrzygnięcia tych niejasności niezbędne byłoby wydanie jednoznacznej interpretacji przez Ministerstwo Finansów.

Rozmawiał  Krzysztof Tomaszewski
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »