| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trybunał sprawdzi podatek od bonów towarowych

Trybunał sprawdzi podatek od bonów towarowych

OPZZ zaskarżyło do Trybunału Konstytucyjnego przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidujący opodatkowanie bonów, talonów itp. z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a jednocześnie zwalnia z podatku świadczenia w gotówce i rzeczowe.

Jak poinformował przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz, w swojej skardze związek domaga się uznania za niekonstytucyjny i uchylenia zapisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który głosi, że otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych świadczenia rzeczowe lub pieniężne do wysokości 380 zł rocznie są zwolnione z podatku dochodowego. Ten sam przepis stanowi, że świadczeniami rzeczowymi nie są bony, talony itp., uprawniające do wymiany ich na towary i usługi. Oznacza to, że są one obłożone podatkiem dochodowym.

Według OPZZ jest to naruszenie zasady równości osób uprawnionych do otrzymywania świadczeń rzeczowych. "Faworyzowanie albo dyskryminowanie w prawie podatkowym określonych form świadczeń socjalnych kosztem innych nie znajduje żadnego uzasadnienia, w tym w szczególności w przepisach ustawy z dnia 4 marca 1994 r., które przyznają pracownikom prawo równego dostępu do wszystkich form pomocy socjalnej" - czytamy we wniosku do TK. Według Porozumienia preferencyjne potraktowanie przez ustawodawcę dwóch z trzech przewidzianych prawem form pomocy socjalnej - świadczeń rzeczowych i gotówki - dyskryminuje de facto osoby korzystające z pomocy w formie bonów.

Jak podkreślił wiceprzewodniczący OPZZ ds. ekonomicznych Franciszek Bobrowski, wniosek do TK to ostateczność, ponieważ związek od wielu lat domagał się bezskutecznie zmiany tych przepisów i na różne sposoby próbował doprowadzić do ich zmiany. - To jakieś kuriozum, czasami trzeba dostarczyć jakiejś pomocy w naturze. Powinna być zwolniona z opodatkowania, tak jak świadczenia pieniężne, to powinno być zrównane - powiedział szef OPZZ Jan Guz.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK