| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga przy sprzedaży nieruchomości

Ulga przy sprzedaży nieruchomości

Żeby skorzystać ze zwolnienia przychodu ze sprzedaży nieruchomości nie wystarczy wydać pieniądze w ciągu dwóch lat. W przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym konieczne jest podpisanie w tym samym czasie aktu notarialnego.

Podatnik w 2004 r. sprzedał mieszkanie przed upływem 5 lat od nabycia. Jeszcze w 1997 r. zawarł umowę notarialną (umowa przedwstępna kupna lokalu mieszkalnego). Zgodnie z tą umową kupno lokalu nastąpi nie wcześniej niż 1 stycznia 2009 r. i nie później niż do dnia 1 czerwca 2010 r. Podatnik od zawarcia umowy dokonuje na poczet ceny nabycia miesięcznych wpłat. Jego zdaniem, zawarta umowa jest typową umową mieszkania na wynajem z opcją wykupu. Ma więc prawo do zwolnienia z 10 proc. podatku od sprzedaży pierwszego mieszkania, bo pieniądze wyda na wykupienie drugiego.

Organ podatkowy I instancji nie zgodził się z tym, izba skarbowa zaś podtrzymała to stanowisko. W decyzji izby zauważono, że zwolnienie z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jest uwarunkowane zachowaniem określonego terminu. Podatnik musi pieniądze wydać w okresie dwóch lat na określone cele oraz odpowiednio to udokumentować. Podatnik zaś tych warunków nie spełni, bo nie będzie miał aktu notarialnego przenoszącego własność lokalu mieszkalnego. A zdaniem organów podatkowych umowa przedwstępna sprzedaży lokalu nie jest podstawą do uznania, że podatnik nabędzie ten lokal w przyszłości. Organ nie kwestionował, że podatnik wyda pieniądze na zakup mieszkania, ale że nabycie nastąpi po upływie 2 lat.

(Decyzja Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu z 9 czerwca 2005 r., nr ZP1/I-4117/I-1/05).
 Aleksandra Tarka
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK