| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga przy sprzedaży nieruchomości

Ulga przy sprzedaży nieruchomości

Żeby skorzystać ze zwolnienia przychodu ze sprzedaży nieruchomości nie wystarczy wydać pieniądze w ciągu dwóch lat. W przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym konieczne jest podpisanie w tym samym czasie aktu notarialnego.

Podatnik w 2004 r. sprzedał mieszkanie przed upływem 5 lat od nabycia. Jeszcze w 1997 r. zawarł umowę notarialną (umowa przedwstępna kupna lokalu mieszkalnego). Zgodnie z tą umową kupno lokalu nastąpi nie wcześniej niż 1 stycznia 2009 r. i nie później niż do dnia 1 czerwca 2010 r. Podatnik od zawarcia umowy dokonuje na poczet ceny nabycia miesięcznych wpłat. Jego zdaniem, zawarta umowa jest typową umową mieszkania na wynajem z opcją wykupu. Ma więc prawo do zwolnienia z 10 proc. podatku od sprzedaży pierwszego mieszkania, bo pieniądze wyda na wykupienie drugiego.

Organ podatkowy I instancji nie zgodził się z tym, izba skarbowa zaś podtrzymała to stanowisko. W decyzji izby zauważono, że zwolnienie z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości jest uwarunkowane zachowaniem określonego terminu. Podatnik musi pieniądze wydać w okresie dwóch lat na określone cele oraz odpowiednio to udokumentować. Podatnik zaś tych warunków nie spełni, bo nie będzie miał aktu notarialnego przenoszącego własność lokalu mieszkalnego. A zdaniem organów podatkowych umowa przedwstępna sprzedaży lokalu nie jest podstawą do uznania, że podatnik nabędzie ten lokal w przyszłości. Organ nie kwestionował, że podatnik wyda pieniądze na zakup mieszkania, ale że nabycie nastąpi po upływie 2 lat.

(Decyzja Izby Skarbowej w Lublinie Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu z 9 czerwca 2005 r., nr ZP1/I-4117/I-1/05).
 Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Finansowanie dla firm - kredyty, leasing, faktoring.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK