| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w umowie podatkowej z Luksemburgiem

Zmiany w umowie podatkowej z Luksemburgiem

25 lipca wszedł w życie protokół zmieniający Konwencję między Rzeczpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Część zmian będzie stosowana już od 1 września 2013 roku.

Protokół wprowadza zmiany dotyczące dywidend, opodatkowania odsetek oraz należności licencyjnych a także doprecyzowuje proces wymiany informacji między Polską a Luksemburgiem.

 

Zmiana umowy podatkowej ze Słowacją

 

Zgodnie z treścią Protokołu, dywidendy będą zwolnione z podatku u źródła w przypadku, gdy ich właścicielem jest spółka (inna niż spółka osobowa), która w momencie wypłaty dywidendy posiada lub będzie posiadać bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów w kapitale spółki wypłacającej dywidendy przez nieprzerwany 24 miesięczny okres.

Protokół przewiduje również opodatkowanie dochodów z odsetek w państwie, w którym powstają, według stawki 5 procent kwoty odsetek brutto.

Także w przypadku należności licencyjnych, ich opodatkowanie nie może przekroczyć 5 procent kwoty brutto w państwie, w którym powstają, jeżeli ich właściciel ma miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy w drugim państwie.

 

Jakie zmiany od 2013 r. czekają polskich podatników posiadających spółkę na Cyprze?

 

Protokół będzie miał zastosowanie:

  • do podatków potrącanych u źródła, do dochodu osiąganego w pierwszym dniu, lub po tym dniu, drugiego miesiąca następującego po dacie, w której niniejszy Protokół wejdzie w życie, tj. od 1 września 2013 r.; oraz
  • w odniesieniu do pozostałych podatków od dochodu oraz podatków od majątku, do podatków pobieranych za jakikolwiek rok podatkowy rozpoczynający się w dniu 1 stycznia lub po tym dniu, w roku kalendarzowym następującym po roku, w którym niniejszy Protokół wejdzie w życie, tj. od 1 stycznia 2014 r.

 

Tekst Protokołu zmieniającego Konwencję  między Polską a Luksemburgiem w sprawie unikania podwójnego opodatkowania

 

Zapraszamy na forum Księgowość

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK