| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Elektroniczne faktury coraz bliżej

Elektroniczne faktury coraz bliżej

Resort finansów zaakceptował już rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych. Obecnie czeka ono na decyzję ministra nauki i informatyzacji.

Być może dziś minister nauki i informatyzacji podejmie decyzję w sprawie rozporządzenia określającego sposób wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej – poinformowano wczoraj „GP” w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji.

Rozporządzenie oprócz sposobu wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej reguluje również zasady ich przechowywania oraz udostępniania organom podatkowym lub kontroli skarbowej – wynika z informacji „GP”.
Rozporządzenie zostało już podpisane w imieniu ministra finansów, przez podsekretarza stanu w MF Jarosława Nenemana – powiedziano „GP” w resorcie finansów. Rozporządzenie przesłano następnie ministrowi nauki i informatyzacji. Taką procedurę przewidują bowiem w takim przypadku przepisy.

Możliwość wydania rozporządzenia określającego sposób wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także regulującego zasady ich przechowywania oraz udostępniania organom podatkowym lub kontroli skarbowej przewiduje obowiązująca ustawa o VAT (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Z nieoficjalnych informacji „GP” wynika, że rozporządzenie uwzględnia postanowienia unijnej dyrektywy dotyczącej uproszczenia, modernizacji i harmonizacji warunków fakturowania w podatku od wartości dodanej. Przewiduje się – w zależności od wyboru podatnika – możliwość posłużenia się przy wystawianiu faktur bezpiecznym podpisem elektronicznym określonym w ustawie o tym podpisie lub też elektroniczną wymianą danych (EDI). Wymagania te mają zapewnić m.in. autentyczność pochodzenia wystawianych faktur.

Dla zapewnienia pewności obrotu gospodarczego wystawianie i przesyłanie faktur w formie elektronicznej będzie wymagało uzyskania uprzedniej zgody odbiorcy faktury. Zgodnie z nową regulacją, podatnicy będą również mieli możliwość – przy spełnieniu określonych warunków – przechowywania faktury w formie elektronicznej w innych państwach członkowskich Wspólnoty Europejskiej.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK