| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Elektroniczne faktury coraz bliżej

Elektroniczne faktury coraz bliżej

Resort finansów zaakceptował już rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych. Obecnie czeka ono na decyzję ministra nauki i informatyzacji.

Być może dziś minister nauki i informatyzacji podejmie decyzję w sprawie rozporządzenia określającego sposób wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej – poinformowano wczoraj „GP” w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji.

Rozporządzenie oprócz sposobu wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej reguluje również zasady ich przechowywania oraz udostępniania organom podatkowym lub kontroli skarbowej – wynika z informacji „GP”.
Rozporządzenie zostało już podpisane w imieniu ministra finansów, przez podsekretarza stanu w MF Jarosława Nenemana – powiedziano „GP” w resorcie finansów. Rozporządzenie przesłano następnie ministrowi nauki i informatyzacji. Taką procedurę przewidują bowiem w takim przypadku przepisy.

Możliwość wydania rozporządzenia określającego sposób wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także regulującego zasady ich przechowywania oraz udostępniania organom podatkowym lub kontroli skarbowej przewiduje obowiązująca ustawa o VAT (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Z nieoficjalnych informacji „GP” wynika, że rozporządzenie uwzględnia postanowienia unijnej dyrektywy dotyczącej uproszczenia, modernizacji i harmonizacji warunków fakturowania w podatku od wartości dodanej. Przewiduje się – w zależności od wyboru podatnika – możliwość posłużenia się przy wystawianiu faktur bezpiecznym podpisem elektronicznym określonym w ustawie o tym podpisie lub też elektroniczną wymianą danych (EDI). Wymagania te mają zapewnić m.in. autentyczność pochodzenia wystawianych faktur.

Dla zapewnienia pewności obrotu gospodarczego wystawianie i przesyłanie faktur w formie elektronicznej będzie wymagało uzyskania uprzedniej zgody odbiorcy faktury. Zgodnie z nową regulacją, podatnicy będą również mieli możliwość – przy spełnieniu określonych warunków – przechowywania faktury w formie elektronicznej w innych państwach członkowskich Wspólnoty Europejskiej.

Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK