| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dyrektywa w sprawie opodatkowania oszczędności

Dyrektywa w sprawie opodatkowania oszczędności

Komisja Europejska zatwierdziła dyrektywę w sprawie opodatkowania oszczędności. Podstawowym celem dyrektywy jest skuteczna walka z oszustami podatkowymi. Nowe przepisy zobowiążą kraje UE do wymiany informacji po to, żeby odsetki od oszczędności w jednym kraju wypłacone rezydentom innego kraju były opodatkowane zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju rezydenta.

Nowelizacja ustaw o CIT i PIT - przeciw unikaniu opodatkowania


UE walczy z oszustami podatkowymi


Dyrektywa w sprawie opodatkowania oszczędności zatwierdzona. Obradującym w Brukseli przywódcom państw i rządów udało się osiągnąć ostateczne porozumienie w tej sprawie. Największy opór w negocjacjach stawiały Austria i Luksemburg.

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Głównym celem nowej dyrektywy jest skuteczna walka z oszustami podatkowymi, którzy pobierają odsetki od swoich oszczędności w kraju innym niż swój. Nowe przepisy zobowiązują państwa członkowskie do automatycznej wymiany informacji w tej sprawie. Umożliwi to opodatkowanie odsetek zgodnie z przepisami kraju rezydenta. Jak napisał szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, zatwierdzając dyrektywę, Unia Europejska dała "jasny przekaz, że jest w pełni zaangażowana na rzecz jednego, globalnego standardu automatycznej wymiany informacji podatkowych".

Nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa - założenia do projektu


Straty spowodowane unikaniem podatków


Według szacunków Komisji Europejskiej, straty wynikające z unikania podatków w Europie wynoszą około biliona euro rocznie. Austria i Luksemburg opowiadały się jednak za utrzymaniem tajemnicy podatkowej. Ponadto wskazywały, że zanim dojdzie do zaostrzenia unijnych przepisów należy wynegocjować umowy w sprawie opodatkowania oszczędności z krajami trzecimi takimi jak Szwajcaria czy Monako. Choć porozumień jeszcze nie udało się osiągnąć, według Komisji, widać już postęp w rozmowach na ten temat.

Raport OECD: Potrzebne uproszczenia w systemie podatkowym

Zapraszamy do dyskusji na forum

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK