| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w eksporcie

VAT w eksporcie

Na potrzeby VAT eksport towarów stanowi kwalifikowaną formę dostawy, polegającą na wywozie towarów z terytorium Polski poza terytorium Wspólnoty. Opodatkowaniu podlega bowiem nie sam wywóz towarów jako taki, ale wywóz następujący w wykonaniu czynności określonych w odpowiednich przepisach ustawy o VAT, pod warunkiem że dokonywany jest przez dostawcę (lub na jego rzecz) lub przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (lub na jego rzecz).

Spółka z o.o. będąca podatnikiem VAT podpisała umowę na dostawy wyposażenia sklepu z kontrahentem z Federacji Rosyjskiej w okresie od maja do lipca. Dwie dostawy (eksport zamówionych towarów) nastąpiły w maju. Jeszcze w maju za jedną z dostaw spółka otrzymała potwierdzenie wywozu z urzędu celnego (SAD), potwierdzenie drugiej dostawy dotarło do spółki 15 lipca. Kiedy podatnik może wykazać sprzedaż eksportową ze stawką 0%?
Zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy VAT, w przypadku eksportu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. W eksporcie towarów stawka podatku VAT wynosi 0%, jednakże pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Termin rozliczenia podatku (złożenie deklaracji) za maj upływa 25 czerwca, podatnik może zatem wykazać sprzedaż eksportową w rozliczeniu majowym za pierwszą z dostaw, gdyż otrzymał dotyczący tej dostawy SAD przed upływem terminu do złożenia deklaracji za ten miesiąc.
W odniesieniu do drugiej dostawy, podatnik nie może zaewidencjonować sprzedaży eksportowej w okresie rozliczeniowym, którego ta dostawa dotyczy (przed 25 czerwca), ponieważ nie dysponuje potwierdzeniem wywozu. Podatnik będzie mógł uwzględnić kolejną majową dostawę w ewidencji sprzedaży w składanym do 25 lipca rozliczeniu za czerwiec, gdyż otrzymał potwierdzenie wywozu jeszcze przed terminem rozliczenia VAT za czerwiec. Gdyby natomiast podatnik otrzymał potwierdzenie wywozu jeszcze później niż w kolejnym po miesiącu dostawy okresie rozliczeniowym (a więc nie przed 25 czerwca jako terminem rozliczenia za maj ani przed 25 lipca jako terminem rozliczenia za czerwiec), ale np. dopiero w sierpniu, wówczas kolejną majową dostawę podatnik zobowiązany jest wykazać w rozliczeniu za miesiąc następujący po miesiącu sprzedaży eksportowej, czyli w rozliczeniu za czerwiec, stosując stawkę podatkową jak dla dostawy krajowej (zwykle 22%).
Po otrzymaniu potwierdzenia wywozu aktualizuje się prawo podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał potwierdzenie wywozu. Skorygowanie podatku należnego nastąpi zatem za miesiąc, w którym sprzedaż eksportowa musiała być wykazana ze stawką właściwą dla dostawy krajowej, zamiast stawki zerowej.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »