| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus sprawdzi rodzinne transakcje

Fiskus sprawdzi rodzinne transakcje

Łatwo zapomnieć, że nawet pożyczki udzielane członkom najbliższej rodziny są opodatkowane. Przeciętny Polak, który nie zapłaci podatku od pożyczki, np. udzielonej dzieciom, narazi się "tylko" na karę finansową, politykowi grozi publiczne napiętnowanie.

Opodatkowanie pożyczek wynika z ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania stanowi kwota lub wartość pożyczki, a stawka podatku wynosi 2 proc. Należy jednak pamiętać, że pożyczki udzielane na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej (małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie) korzystają z pewnych preferencji.

Zwolnione z daniny są pożyczki w wysokości nieprzekraczającej kwoty wolnej od podatku, o której mowa w ustawie o podatku od spadków i darowizn, czyli 9637 zł. Oznacza to, że pożyczając najbliższej rodzinie taką właśnie sumę, nie trzeba płacić podatku. W przypadku pożyczki np. 15 tys. zł podatek wyniesie 2 proc. od kwoty przekraczającej 9637 zł.

Wolne od podatku będą też pożyczki (bez względu na stopień pokrewieństwa stron) na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej. Warunkiem jest jednak udokumentowanie, że pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na stronach umowy, co oznacza, że urzędowi skarbowemu jest obojętne, której z nich sięgnie do kieszeni po należne pieniądze. Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika.

Organem podatkowym właściwym do podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umów pożyczki jest naczelnik urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania jednej ze stron umowy.


Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK