| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe wzory oświadczenia i upoważnienia

Nowe wzory oświadczenia i upoważnienia

Podatnik, który będzie chciał uzyskać zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka, będzie przedstawiał jedynie oświadczenie o pozostawaniu we wspólności majątkowej z małżonkiem.

Ministerstwo Finansów opracowało już wzór takiego oświadczenia. Gotowy jest także wzór imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej.

Zgodnie z nowelizacją Ordynacji podatkowej zgoda podatnika nie jest wymagana, jeżeli z żądaniem wydania zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych podatnika występuje małżonek podatnika pozostający z nim we wspólności majątkowej. Jednocześnie zobowiązano ministra finansów do określenia w drodze rozporządzenia wzoru oświadczenia dotyczącego wspólności majątkowej małżonków.

Dlatego MF przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie wydawania zaświadczeń. W załączniku nr 9 do tego rozporządzenia określono wzór oświadczenia małżonka podatnika o pozostawaniu z nim we wspólności majątkowej oraz wprowadzono zmiany redakcyjne we wzorach. Nowe rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od 1 września 2005 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało także projekt rozporządzenia w sprawie wzoru imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej. We wzorze upoważnienia uwzględniono znowelizowane regulacje w pouczeniach o podstawowych prawach i obowiązkach kontrolowanego. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2005 r.


Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK