| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe wzory oświadczenia i upoważnienia

Nowe wzory oświadczenia i upoważnienia

Podatnik, który będzie chciał uzyskać zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka, będzie przedstawiał jedynie oświadczenie o pozostawaniu we wspólności majątkowej z małżonkiem.

Ministerstwo Finansów opracowało już wzór takiego oświadczenia. Gotowy jest także wzór imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej.

Zgodnie z nowelizacją Ordynacji podatkowej zgoda podatnika nie jest wymagana, jeżeli z żądaniem wydania zaświadczenia o wysokości zaległości podatkowych podatnika występuje małżonek podatnika pozostający z nim we wspólności majątkowej. Jednocześnie zobowiązano ministra finansów do określenia w drodze rozporządzenia wzoru oświadczenia dotyczącego wspólności majątkowej małżonków.

Dlatego MF przygotowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie wydawania zaświadczeń. W załączniku nr 9 do tego rozporządzenia określono wzór oświadczenia małżonka podatnika o pozostawaniu z nim we wspólności majątkowej oraz wprowadzono zmiany redakcyjne we wzorach. Nowe rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od 1 września 2005 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało także projekt rozporządzenia w sprawie wzoru imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej. We wzorze upoważnienia uwzględniono znowelizowane regulacje w pouczeniach o podstawowych prawach i obowiązkach kontrolowanego. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2005 r.


Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK