| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wyższy wzrost, wyższa płaca

Wyższy wzrost, wyższa płaca

Od przyszłego roku minimalne wynagrodzenie będzie rosnąć szybciej, niż przewidują to obecne przepisy. Jego podwyżka, oprócz inflacji, uwzględni część wskaźnika wzrostu gospodarczego. Jeśli sprawdzą się prognozy rządu, w 2006 r. wyniesie ono 884 zł, czyli wzrośnie o 35 zł.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz o zmianie innych ustaw. Przewiduje ona, że podwyższając płacę minimalną, oprócz gwarantowanego obecnie prognozowanego wzrostu cen, będzie się też obowiązkowo brało pod uwagę 2/3 przewidywanego wzrostu PKB.

Taki wzrost tej płacy ma trwać do czasu, kiedy wyniesie ona połowę przeciętnego wynagrodzenia. W tej chwili stanowi ona niewiele ponad 35 proc. tej wartości (w I kwartale wynagrodzenie wynosiło 2415,45 zł, a płaca minimalna 849 zł). Nowy mechanizm podwyżek będzie więc obowiązywał co najmniej kilka najbliższych lat.

Jeśli sprawdzą się przewidywania rządu dotyczące przyszłorocznego wzrostu PKB i inflacji (szacowane w założeniach do budżetu na 2006 r. na poziomie odpowiednio 4 proc. i 1,5 proc.), najniższa płaca w przyszłym roku powinna wzrosnąć o 4,17 proc. (1,5 proc. inflacji + 4 x 66,6 proc.). Wyniesie więc ona – dla około 230 tys. osób ją pobierających – 884 zł brutto miesięcznie, czyli wzrośnie o 35 zł brutto, tj. 23 zł netto. Dla pracodawcy taki wzrost minimalnej płacy oznacza konieczność poniesienia wyższych kosztów o około 43 zł miesięcznie.

Nowelizacja przesądza też, że wysokość wynagrodzenia pracownika od 2006 r. w pierwszym roku jego pracy będzie mogła wynosić 80 proc. płacy minimalnej. Obecnie – do końca tego roku – płaca ta dla osób rozpoczynających pracę może być obniżona do 80 proc. jej wartości w pierwszym i do 90 proc. w drugim roku zatrudnienia. Zlikwidowano też mechanizm podnoszenia różnego rodzaju świadczeń i danin (np. opłaty abonamentowe RTV) w zależności od wysokości płacy minimalnej.


Bartosz Marczuk

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK