| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie będzie obniżki akcyzy

Nie będzie obniżki akcyzy

Ministerstwo Finansów poinformowało, że obniżki akcyzy na paliwa silnikowe nie będzie. Zdaniem resortu, akcyza na paliwo w Polsce jest i tak niższa w porównaniu z krajami starej UE.

Jak zauważa Ministerstwo Finansów, wahania cen detalicznych paliw w Polsce są wynikiem sytuacji na międzynarodowym rynku ropy naftowej i paliw silnikowych. Ta sytuacja, jak również „czynniki krajowe”, w ocenie MF, przemawiają za utrzymaniem obecnych stawek akcyzy. Wśród tych czynników wymieniono wpływ akcyzy od paliw na dochody budżetu państwa, silną pozycję złotego oraz zmniejszającą się inflację.

Zdaniem ministerstwa obniżenie akcyzy na paliwa silnikowe nie jest jednoznaczne z obniżeniem cen detalicznych paliw. Resort obawia się bowiem, że w praktyce na obniżce akcyzy mogliby skorzystać głównie producenci, hurtownicy i detaliści na rynku paliw silnikowych.

W wyjaśnieniach MF podkreślono, że procentowy udział akcyzy w cenie detalicznej benzyny bezołowiowej i oleju napędowego wynosi odpowiednio: 37,3 proc. i 28,8 proc. Tegoroczny wzrost akcyzy na paliwa silnikowe o 3,4 proc. (czyli odpowiednio do wzrostu cen w 2004 r.) jest zgodny z ustawą budżetową na 2005 r., co powoduje utrzymanie obciążenia podatkowego na realnie stałym poziomie.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za nieobniżaniem akcyzy na paliwa jest dla MF jej wysokość w odniesieniu do stawek w Unii Europejskiej. Jak podkreślono, w Polsce akcyza na paliwa silnikowe obecnie kształtuje się na poziomie niższym niż w krajach unijnych Europy Zachodniej. Jest wyższa tylko w odniesieniu do krajów unijnych Europy Wschodniej.

Na koniec MF podaje, że od końca sierpnia 2004 r. do chwili obecnej średnia cena benzyny bezołowiowej wzrosła o 6,87 proc., a oleju napędowego o 15,8 proc.


Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK