| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Niekonstytucyjne ograniczenie

Niekonstytucyjne ograniczenie

Minister finansów nie mógł uzależnić prawa do obniżenia VAT od posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Określenie tego warunku w rozporządzeniu jest niezgodne z konstytucją - uznał WSA.

Skarżąca spółka musiała skorygować faktury VAT, bo udzielała rabatów kontrahentom. Wysłała je kontrahentom i rozliczyła. Dotyczył to trzech pierwszych miesięcy 2002 r. przed zmianą przepisów. Organy upierały się, że spółka nie mogła obniżyć VAT, bo nie posiadała potwierdzenia odbioru faktur korygujących. Spółka zaś, że tylko powinna uzyskać potwierdzenie. Nie było to zaś warunkiem obniżenia VAT. Dopiero od 26 marca 2002 r. dodano taki warunek, bo zmieniły się przepisy wykonawcze.

Organy podatkowe obu instancji obstawały przy swoim. Spółka wniosła więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wskazywała, że dopiero rozporządzenie ministra finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym – obecnie nieobowiązujące – nałożyło na sprzedawcę obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej w chwili obniżenia VAT.

WSA przyznał rację spółce i uchylił decyzje wydane przez organy podatkowe w obu instancjach. Sąd nie miał wątpliwości, że do 26 marca 2002 r. otrzymanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie było warunkiem niezbędnym do obniżenia VAT. Przed tą datą nie było bowiem przepisu, który by taki obowiązek nakładał.

WSA poszedł krok dalej. Wskazał, że także po tej dacie taki warunek był nieuprawniony. W ocenie sądu minister przekroczył ustawowe upoważnienie. Nie był uprawniony do określania warunków obniżenia podatku należnego od posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej w rozporządzeniu.

Powyższy wyrok jest jednostkowy. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo kolejnych zmian zakwestionowany przepis funkcjonował w rozporządzeniach w analogicznej formie. Obowiązuje również obecnie (chodzi o par. 16 ust. 4 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom (...); Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.). Wyrok nie jest prawomocny.

Aleksandra Tarka


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK