| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak odzyskać dług w postępowaniu sądowym

Jak odzyskać dług w postępowaniu sądowym

Jeśli negocjacje z naszym kontrahentem o zwrot długu nie odniosą skutku - pozostaje nam wszcząć postępowanie sądowe. Gdy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty - najlepiej zwrócić się do sądu o wydanie nakazu zapłaty, który będzie od razu tytułem zabezpieczenia wierzytelności. Dodatkowym atutem tego postępowania jest tylko 1/4 wpisu sądowego

Pod nagłówkiem „Uzasadnienie” przytaczamy okoliczności faktyczne oraz dowody na poparcie przytoczonych faktów, które są podstawą do wniesienia pozwu. Wskazanie okoliczności faktycznych musi nastąpić w taki sposób, aby można było stwierdzić, że skierowane do sądu żądanie może znaleźć w nich uzasadnienie. Niewątpliwy brak żądania rozstrzygnięcia sporu o charakterze sprawy cywilnej, jak również brak okoliczności, z których wynika takie żądanie, powoduje, że pismo wniesione do sądu nie jest pozwem. Nie jest wymagane przytaczanie podstawy prawej powództwa. W pozwie musimy także przytoczyć okoliczności uzasadniające właściwość sądu. Przykładem może tu być fakt spowodowania wypadku samochodowego w okręgu danego sądu czy wskazanie istniejącej między stronami umowy dotyczącej właściwości sądu.
PAMIĘTAJ
Niezbędne jest umieszczenie w pozwie własnoręcznego podpisu osoby wnoszącej go, tj. strony, przedstawiciela czy pełnomocnika. Do pozwu dołączamy jego odpisy i odpisy załączników dla wszystkich uczestników sprawy.
ETAP 4
Dołącz odpowiednie dokumenty
Jeżeli posiadamy dokumenty potwierdzające naszą wierzytelność, a nasz kontrahent pomimo wezwania do zapłaty nie ureguluje swoich należności, możemy wystąpić do sądu z pozwem o wydanie nakazu zapłaty. Wierzyciel może wnieść o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, jeżeli okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych są udowodnione:
• dokumentem urzędowym,
• zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,
• wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
• zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i niezapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym. Dopuszczalne jest złożenie odpisów tych dokumentów, jeżeli ich zgodność z oryginałem jest poświadczona przez notariusza albo występujących w sprawie – adwokata lub radcę prawnego, z wyjątkiem weksla, czeku i wyciągu z ksiąg bankowych, które muszą być złożone w oryginale.
Ponadto dowodem może być:
• weksel, czek, jeżeli przejście na powoda praw z weksla lub z czeku nie wynika bezpośrednio z ich treści, podstawę wydania nakazu stanowi dokument wykazujący takie przejście,
• wyciąg z ksiąg bankowych podpisany przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku i opatrzony pieczęcią banku plus dowód doręczenia dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK