| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak odzyskać dług w postępowaniu sądowym

Jak odzyskać dług w postępowaniu sądowym

Jeśli negocjacje z naszym kontrahentem o zwrot długu nie odniosą skutku - pozostaje nam wszcząć postępowanie sądowe. Gdy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty - najlepiej zwrócić się do sądu o wydanie nakazu zapłaty, który będzie od razu tytułem zabezpieczenia wierzytelności. Dodatkowym atutem tego postępowania jest tylko 1/4 wpisu sądowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ETAP 6
Pozwany wnosi zarzuty
Pozwany, który nie zgadza się z treścią nakazu, może wnieść zarzuty. W razie wniesienia zarzutów sąd może na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu. Pismo zawierające zarzuty do nakazu wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, oraz pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu, a także wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie. Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, wniesienie zarzutów wymaga również zachowania tej formy.
W razie prawidłowego wniesienia zarzutów przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie ich powodowi. W toku postępowania nie można występować z nowymi roszczeniami lub obok dotychczasowych. Jednakże w razie zmiany okoliczności można żądać zamiast pierwotnego przedmiotu sporu jego wartości lub innego przedmiotu, a w sprawach o świadczenie powtarzające się może nadto rozszerzyć żądanie pozwu o świadczenia za dalsze okresy. Prawidłowe wniesienie zarzutów następuje wtedy, gdy zachowane zostały: termin ustawowy przewidziany do ich wniesienia, warunki formalne właściwe dla tego rodzaju pisma procesowego.
Wniesienie zarzutów rozpoczyna drugą fazę postępowania nakazowego, i toczy się według przepisów regulujących ten rodzaj postępowania, do którego sprawa należy, np. zwykłe postępowanie procesowe, postępowanie w sprawach gospodarczych czy postępowanie uproszczone. Druga faza postępowania nakazowego toczy się w tym samym sądzie, który wydał nakaz zapłaty.
Równocześnie z wezwaniem na rozprawę powodowi doręczany jest odpis pisma zawierającego zarzuty. Druga faza postępowania nakazowego ma ocenić zasadność wydanego nakazu zapłaty, dlatego nie jest dopuszczalna w niej zmiana powództwa prowadząca do rozszerzenia lub zmiany przedmiotu sprawy. Można jednak żądać: zamiast pierwotnego przedmiotu procesu – jego wartości lub innego przedmiotu; w sprawach o świadczenia powtarzające się – zasądzenia świadczeń także za dalsze okresy.
Druga faza postępowania nakazowego została ograniczona także w zakresie możliwości występowania przez strony z nowymi twierdzeniami co do przedmiot sporu i okoliczności faktycznych oraz możliwości powoływania nowych dowodów.
Zasadą jest, iż przedmiotem badań sądu są: a) twierdzenia i dowody przedstawione przez powoda w pozwie oraz w odpowiedzi na zarzuty i b) twierdzenia i dowody przedstawione przez pozwanego w piśmie zawierającym zarzuty.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK