| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak odzyskać dług w postępowaniu sądowym

Jak odzyskać dług w postępowaniu sądowym

Jeśli negocjacje z naszym kontrahentem o zwrot długu nie odniosą skutku - pozostaje nam wszcząć postępowanie sądowe. Gdy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty - najlepiej zwrócić się do sądu o wydanie nakazu zapłaty, który będzie od razu tytułem zabezpieczenia wierzytelności. Dodatkowym atutem tego postępowania jest tylko 1/4 wpisu sądowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ETAP 6
Pozwany wnosi zarzuty
Pozwany, który nie zgadza się z treścią nakazu, może wnieść zarzuty. W razie wniesienia zarzutów sąd może na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu. Pismo zawierające zarzuty do nakazu wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, oraz pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu, a także wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie. Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, wniesienie zarzutów wymaga również zachowania tej formy.
W razie prawidłowego wniesienia zarzutów przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie ich powodowi. W toku postępowania nie można występować z nowymi roszczeniami lub obok dotychczasowych. Jednakże w razie zmiany okoliczności można żądać zamiast pierwotnego przedmiotu sporu jego wartości lub innego przedmiotu, a w sprawach o świadczenie powtarzające się może nadto rozszerzyć żądanie pozwu o świadczenia za dalsze okresy. Prawidłowe wniesienie zarzutów następuje wtedy, gdy zachowane zostały: termin ustawowy przewidziany do ich wniesienia, warunki formalne właściwe dla tego rodzaju pisma procesowego.
Wniesienie zarzutów rozpoczyna drugą fazę postępowania nakazowego, i toczy się według przepisów regulujących ten rodzaj postępowania, do którego sprawa należy, np. zwykłe postępowanie procesowe, postępowanie w sprawach gospodarczych czy postępowanie uproszczone. Druga faza postępowania nakazowego toczy się w tym samym sądzie, który wydał nakaz zapłaty.
Równocześnie z wezwaniem na rozprawę powodowi doręczany jest odpis pisma zawierającego zarzuty. Druga faza postępowania nakazowego ma ocenić zasadność wydanego nakazu zapłaty, dlatego nie jest dopuszczalna w niej zmiana powództwa prowadząca do rozszerzenia lub zmiany przedmiotu sprawy. Można jednak żądać: zamiast pierwotnego przedmiotu procesu – jego wartości lub innego przedmiotu; w sprawach o świadczenia powtarzające się – zasądzenia świadczeń także za dalsze okresy.
Druga faza postępowania nakazowego została ograniczona także w zakresie możliwości występowania przez strony z nowymi twierdzeniami co do przedmiot sporu i okoliczności faktycznych oraz możliwości powoływania nowych dowodów.
Zasadą jest, iż przedmiotem badań sądu są: a) twierdzenia i dowody przedstawione przez powoda w pozwie oraz w odpowiedzi na zarzuty i b) twierdzenia i dowody przedstawione przez pozwanego w piśmie zawierającym zarzuty.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK