| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie każde odszkodowanie jest zwolnione z podatku

Nie każde odszkodowanie jest zwolnione z podatku

Odszkodowanie wypłacone pracownikowi za przedwczesne rozwiązanie umowy o pracę nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. A to oznacza, że tak wypłacone świadczenie należy pomniejszyć o zaliczkę na podatek.

Podatniczka wypłaciła pracownikowi odszkodowanie stanowiące rekompensatę za przedwczesne rozwiązanie umowy o pracę w stosunku do okresu zatrudnienia gwarantowanego przepisami kodeksu pracy.
Od wypłaconego odszkodowania (zasądzonego przez sąd) podatniczka naliczyła zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie była jednak pewna, czy postąpiła prawidłowo. Obawiała się, że odszkodowanie to korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, i zaliczkę na podatek naliczyła niesłusznie.
Organ podatkowy nie potwierdził jednak obaw podatniczki. Stwierdził, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.
Ponieważ – jak podkreślił organ podatkowy – wypłacone przez podatniczkę świadczenie w formie odszkodowania stanowi rekompensatę za przedwczesne rozwiązanie stosunku pracy, tym samym uzyskany przez pracownika przychód nie zalicza się do przychodów zwolnionych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Prawidłowo zatem postąpiła podatniczka, naliczając od wypłaconego odszkodowania zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Postanowienie Urzędu Skarbowego w Kutnie z 9 sierpnia 2005 r., nr I-415/25/05
Anna Wojda


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK