| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dywidenda albo przychód

Dywidenda albo przychód

Jeżeli dywidenda nie zostanie wypłacona wspólnikom natychmiast po podjęciu uchwały o podziale zysku, to powstaje nieodpłatne świadczenie będące przychodem spółki - uznał białostocki WSA.

Przeprowadzona w spółce kontrola stwierdziła zaniżenie przychodu o wartość nieodpłatnie otrzymanych świadczeń w związku z niewypłaceniem przez 9 miesięcy od podjęcia uchwały o podziale zysku dywidendy przypadającej wspólnikom. Uzyskane z tego tytułu tzw. przysporzenie kontrolerzy ustalili przyjmując do jego wyliczenia wartość odsetek, jakie musiałaby zapłacić spółka, gdyby chciała pozyskać taki kapitał na rynku.
Władze spółki nie zgodziły się z tym. Twierdziły, że termin wypłaty dywidend niezwłocznie po podjęciu uchwały o podziale zysku nie wynika z przepisów. Skoro takiego terminu nie określono, to spółka nie może ponosić konsekwencji za dokonanie później zapłaty.
Rozstrzygając sprawę sąd wskazał, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych samodzielnie reguluje kwestię przychodów podatkowych. Są nimi w szczególności: wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychód w naturze.
Zdaniem sądu organy prowadzące postępowanie słusznie przyjęły, że w przedmiocie terminu wypłaty kwoty nie ma zastosowania art. 455 kodeksu cywilnego. Tak więc wypłata wspólnikom dywidendy powinna nastąpić niezwłocznie po podjęciu właściwej uchwały. W tym stanie rzeczy nie można uznać za słuszne zarzutów skarżącej spółki dotyczących naruszenia przepisów.
Sygn. akt I SA/Bk 58/05
Michał Stuczyński


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK