| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak przechować faktury

Jak przechować faktury

Rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych nie narzuca podatnikowi konkretnego sposobu, w jaki powinny być one przechowywane. Decyzję wyboru pozostawiono podatnikowi - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

O rozwianie wątpliwości dotyczących przechowywania faktur elektronicznych, z których od niedawna mogą korzystać podatnicy, zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów. Chodzi o regulacje zawarte w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 14 lipca 2005 r. dotyczącego faktur elektronicznych (Dz.U. nr 133, poz. 119).

Podatnicy zastanawiają się, jak rozumieć sformułowanie, że faktury powinny być przechowywane w „sposób umożliwiający, na żądanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, natychmiastowy, pełny i ciągły dostęp drogą elektroniczną tym organom do tych faktur”.

W odpowiedzi resort wskazał, że rozporządzenie nie narzuca w sposób sztywny wymagań co do przechowywania oraz zapewniania dostępu do faktur wystawionych w formie elektronicznej. Odwołuje się w tym zakresie do norm i standardów, które zapewniają ustawa o podpisie elektronicznym oraz umowa w sprawie europejskiego modelu EDI (zalecenia KE z 19 października 1994 r. nr 1994/820/WE; Dz.Urz. UE L 338 z dnia 28 grudnia 1994 r.).

Oznacza to, że rozporządzenie nie określa konkretnego sposobu, w jaki faktury elektroniczne winny być przechowywane, pozostawiając podatnikowi decyzję wyboru, z którego z nich będzie korzystał. MF zastrzega jednak, że stosowane formy muszą być zgodne ze wspomnianymi normami i standardami.

Aleksandra Tarka


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK