| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak przechować faktury

Jak przechować faktury

Rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych nie narzuca podatnikowi konkretnego sposobu, w jaki powinny być one przechowywane. Decyzję wyboru pozostawiono podatnikowi - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

O rozwianie wątpliwości dotyczących przechowywania faktur elektronicznych, z których od niedawna mogą korzystać podatnicy, zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów. Chodzi o regulacje zawarte w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 14 lipca 2005 r. dotyczącego faktur elektronicznych (Dz.U. nr 133, poz. 119).

Podatnicy zastanawiają się, jak rozumieć sformułowanie, że faktury powinny być przechowywane w „sposób umożliwiający, na żądanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, natychmiastowy, pełny i ciągły dostęp drogą elektroniczną tym organom do tych faktur”.

W odpowiedzi resort wskazał, że rozporządzenie nie narzuca w sposób sztywny wymagań co do przechowywania oraz zapewniania dostępu do faktur wystawionych w formie elektronicznej. Odwołuje się w tym zakresie do norm i standardów, które zapewniają ustawa o podpisie elektronicznym oraz umowa w sprawie europejskiego modelu EDI (zalecenia KE z 19 października 1994 r. nr 1994/820/WE; Dz.Urz. UE L 338 z dnia 28 grudnia 1994 r.).

Oznacza to, że rozporządzenie nie określa konkretnego sposobu, w jaki faktury elektroniczne winny być przechowywane, pozostawiając podatnikowi decyzję wyboru, z którego z nich będzie korzystał. MF zastrzega jednak, że stosowane formy muszą być zgodne ze wspomnianymi normami i standardami.

Aleksandra Tarka


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK