| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Deklaracje wyślemy wkrótce przez internet

Deklaracje wyślemy wkrótce przez internet

O elektronicznych kontaktach podatników z urzędem skarbowym mówi się już od kilku lat. Ostatnia nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadziła przepis, zgodnie z którym od sierpnia 2006 r. podatnicy będą mogli wysyłać do urzędu swoją deklarację przez internet. Jakie będą skutki wdrożenia projektu e-podatki?

Na pytania odpowiada Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku

- Projekt e-podatki jest jednym ze strategicznych przedsięwzięć Ministerstwa Finansów zmierzających do poprawy obsługi podatkowej obywatela i wdrożenia nowej jakości funkcjonowania aparatu skarbowego. Celem projektu jest umożliwienie przekazywania deklaracji podatkowych i podań w postaci elektronicznej oraz zapewnienie dostępu do informacji podatkowych on-line, a tym samym rozbudowa infrastruktury społeczeństwa informacyjnego w kraju do poziomu umożliwiającego przedsiębiorcom, a docelowo wszystkim obywatelom efektywne korzystanie z internetu i elektronicznych usług publicznych.

Czy rzeczywiście taka forma kontaktu z urzędem będzie korzystna dla podatników?

– Rozwiązanie polegające na komunikacji z urzędem poprzez elektroniczne składanie deklaracji podatkowych jest praktyczną formą kontaktu. W wielu krajach Unii Europejskiej podobne rozwiązania obsługi obywatela za pomocą internetu już funkcjonują. W sektorze gospodarczym mamy wiele przykładów sukcesu i zmiany modelu organizacji w wyniku zastosowania internetu do obsługi klientów. Elektroniczna forma składania deklaracji jest szczególnie korzystna dla dużych firm rozliczających się w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych.

Czy urzędy skarbowe już przygotowują się do wdrożenia nowego projektu?

– Tak, organy podatkowe już posługują się internetem. W momencie, gdy wejdzie w życie obowiązek dwustronnej komunikacji z podatnikiem w systemie elektronicznym, urzędy skarbowe województwa pomorskiego szybko i sprawnie wdrożą procedury jego stosowania. Przykładowo sprawnie został wdrożony do użytku i jest od roku stosowany w Pomorskim Urzędzie Skarbowym w Gdańsku program, który pozwala na pobieranie dokumentów w formie elektronicznej z baz danych księgowych kontrolowanych podatników. Program ten został z uznaniem przyjęty przez podatników, ponieważ usprawnia kontrolę, skraca czas jej prowadzenia, a przede wszystkim obniża koszty kontroli z tytułu chociażby zmniejszenia ilości kserowanych dokumentów.

Rozmawiała Ewa Matyszewska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK