| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Deklaracje wyślemy wkrótce przez internet

Deklaracje wyślemy wkrótce przez internet

O elektronicznych kontaktach podatników z urzędem skarbowym mówi się już od kilku lat. Ostatnia nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadziła przepis, zgodnie z którym od sierpnia 2006 r. podatnicy będą mogli wysyłać do urzędu swoją deklarację przez internet. Jakie będą skutki wdrożenia projektu e-podatki?

Na pytania odpowiada Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku

- Projekt e-podatki jest jednym ze strategicznych przedsięwzięć Ministerstwa Finansów zmierzających do poprawy obsługi podatkowej obywatela i wdrożenia nowej jakości funkcjonowania aparatu skarbowego. Celem projektu jest umożliwienie przekazywania deklaracji podatkowych i podań w postaci elektronicznej oraz zapewnienie dostępu do informacji podatkowych on-line, a tym samym rozbudowa infrastruktury społeczeństwa informacyjnego w kraju do poziomu umożliwiającego przedsiębiorcom, a docelowo wszystkim obywatelom efektywne korzystanie z internetu i elektronicznych usług publicznych.

Czy rzeczywiście taka forma kontaktu z urzędem będzie korzystna dla podatników?

– Rozwiązanie polegające na komunikacji z urzędem poprzez elektroniczne składanie deklaracji podatkowych jest praktyczną formą kontaktu. W wielu krajach Unii Europejskiej podobne rozwiązania obsługi obywatela za pomocą internetu już funkcjonują. W sektorze gospodarczym mamy wiele przykładów sukcesu i zmiany modelu organizacji w wyniku zastosowania internetu do obsługi klientów. Elektroniczna forma składania deklaracji jest szczególnie korzystna dla dużych firm rozliczających się w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych.

Czy urzędy skarbowe już przygotowują się do wdrożenia nowego projektu?

– Tak, organy podatkowe już posługują się internetem. W momencie, gdy wejdzie w życie obowiązek dwustronnej komunikacji z podatnikiem w systemie elektronicznym, urzędy skarbowe województwa pomorskiego szybko i sprawnie wdrożą procedury jego stosowania. Przykładowo sprawnie został wdrożony do użytku i jest od roku stosowany w Pomorskim Urzędzie Skarbowym w Gdańsku program, który pozwala na pobieranie dokumentów w formie elektronicznej z baz danych księgowych kontrolowanych podatników. Program ten został z uznaniem przyjęty przez podatników, ponieważ usprawnia kontrolę, skraca czas jej prowadzenia, a przede wszystkim obniża koszty kontroli z tytułu chociażby zmniejszenia ilości kserowanych dokumentów.

Rozmawiała Ewa Matyszewska


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »