| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT. Usługi finansowe

VAT. Usługi finansowe

Niekorzystne przepisy podatkowe powodują, że banki nie mogą odliczać VAT. To uderza z kolei w klientów banków. Ci ostatni muszą płacić wysokie odsetki.

Podstawowym problemem z VAT w bankach jest podwójne opodatkowanie podatkiem naliczonym, którego banki nie mogą odliczać. Chodzi o sytuacje, gdy bank płaci VAT dostawcy towarów lub usług i nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego. Następnie udziela kredytu kredytobiorcy komercyjnemu. Dostawa usług i towarów dla konsumenta jest znów opodatkowana. Efektem tego jest opodatkowanie VAT wartości podatku nieodliczonego przez bank. Takie uregulowania niestety uderzają w klientów banków, którzy płacą większe odsetki – powiedział „GP” Paweł Gruza, menedżer w dziale podatkowym Ernst & Young.

Bankowcy dążą więc do korzystnych dla siebie i konsumentów zmian przepisów. Jak powiedział nam P. Gruza, potrzebne jest rozporządzenie ministra finansów w tej sprawie. O tym, jak ważny jest to problem, świadczą liczby. Według ekspertów, polski sektor bankowy mógłby odliczyć podatek naliczony w wysokości ok. 2 mld zł.

Te i inne problemy związane z VAT, takie jak metody wyliczania współczynnika VAT na podstawie rozwiązań przyjętych w krajach Unii, poruszano na konferencji zorganizowanej przez Ernst & Young. Zdaniem ekspertów w Polsce powinny być wprowadzone alternatywne metody liczenia współczynnika struktury sprzedaży.
Łukasz Zalewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK