| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ręce ministra nie dosięgną sądów

Ręce ministra nie dosięgną sądów

Urzędnicy resortu finansów nie będą mieli wglądu do dokumentów sądowych ani prawa do uzyskiwania pisemnych lub ustnych wyjaśnień od pracowników sądów. Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj, że uprawnienia te są niezgodne z konstytucją.

Nowa ustawa o finansach publicznych umożliwiła ministrowi finansów i podległemu mu głównemu inspektorowi audytu wewnętrznego nadzór nad audytem i kontrolami finansowymi w najważniejszych instytucjach państwowych, w tym w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, sądach powszechnych i administracyjnych.
Ustawa miała wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. Prezydent skierował ją jednak do Trybunału Konstytucyjnego. Uznał, że w przypadku sądownictwa nowe uprawnienia pracowników resortu finansów są niezgodne z zasadą trójpodziału władz i naruszają niezależność sądów. Prezydent zwrócił uwagę, że kontroli MF i GIAW nie podlega np. audyt w jednostkach samorządu terytorialnego.

Wczoraj TK uznał, że przepisy dające pracownikom resortu finansów niemal policyjne uprawnienia w przypadku kontroli sądów są niezgodne z konstytucją. Są też niejasne i mogą rodzić obawy o nadużywanie kompetencji.
Wyrok oznacza, że termin 1 stycznia dla wejścia w życie ustawy stoi pod znakiem zapytania. Wszystko zależy od prezydenta i ewentualnie tempa prac nad nowelizacją ustawy w parlamencie.

Marcin Musiał
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bielak-Kanigowska

Konsultand/Doradca/Expert, od ponad 15 lat zajmująca się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od strategii HR do polityk rekrutacji, utrzymania, szkoleń i rozwoju, wynagradzania i motywacji aż do zwolnień kontrolowanych i outplacementu. W tych obszarach dostarcza koncepcji biznesowych, narzędzi i procedur prowadzących do poprawy produktywności oraz sprawności działania organizacji. Wiele lat pracowała jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Deloitte, BIGRAM, BRAD Consulting. Specjalizuje się w obszarach: - Budowania strategii i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi; - Wartościowania stanowisk pracy oraz projektowania i wdrażania systemów wynagradzania, premiowania i motywacji; - Systemach ocen kompetencji, wartości, postaw i wyników Zarządzania przez Cele kadry menedżerskiej i pracowników firm; - Zarządzania Zmianami Organizacyjnymi, optymalizacji i usprawnień organizacyjnych; - Zwiększania potencjału innowacyjności firm i optymalizacji zatrudnienia; - Programach szkoleń i systemowego rozwoju kadry menedżerskiej; - Wspierania firm w zarządzaniu ryzykami personalnymi w tym przeciwdziałaniu mobbingowi i dyskryminacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK