| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sędzia mógł być urzędnikiem

Sędzia mógł być urzędnikiem

Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj przepis ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, dotyczący wyłączenia sędziego, za niezgodny z konstytucją. To, że sędzia brał wcześniej udział w rozstrzyganiu sprawy jako urzędnik, nie przesądza automatycznie o jego wyłączeniu.

Skarga trafiła do Trybunału Konstytucyjnego w wyniku odmowy wyłączenia sędziego wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA) w sporze dotyczącym decyzji urzędu celnego. Skarżący – spółka zajmująca się importem leków – otrzymała decyzję stwierdzającą nieprawidłową wartość celną leków. Decyzja była spowodowana kontrolami wszczętymi w firmach importujących leki w wyniku wytycznych (opinii) wydanych przez wiceprezes Głównego Urzędu Ceł (GUC). Jak się okazało, w momencie gdy sprawa po nieuwzględnionym odwołaniu trafiła do WSA, w jego składzie zasiadała dawna wiceprezes GUC. Spółka uznała więc, że zachodzą przesłanki do wyłączenia sędziego z powodu istnienia stosunku osobistego uzasadniającego wątpliwości co do bezstronności oraz z tego powodu, że sędzia brał udział w rozstrzyganiu sprawy w organach administracji publicznej.

Niestety WSA był innego zdania. Sprawa znalazła finał w Trybunale Konstytucyjnym, który na wniosek skarżącej spółki miał orzec o konstytucyjności art. 18 i 19 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (przepisy te dotyczyły wyłączenia sędziego). Trybunał w wyroku uznał niekonstytucyjność tylko art. 19 ustawy i to w zakresie, w jakim określa on stosunek osobisty. Zgodnie z tym przepisem, sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli między nim a jedną ze stron lub jej przedstawicielem zachodzi stosunek osobisty tego rodzaju, że mógłby wywołać wątpliwości co do bezstronności sędziego. W uzasadnieniu ustnym Trybunał zwrócił jednak uwagę, iż nie można uznać, że każda opinia prawna wyłącza ze sprawowania funkcji sędziego. Dlatego ocena powinna być dokonywana w każdym przypadku odrębnie. Przesłanki wyłączenia określone w art. 19 ustawy są przesłankami względnymi, czyli podlegają ocenie. Wykonywanie funkcji urzędowych nie mieści się w ramach stosunku osobistego.

Sygn. akt SK 53/04.

Bogdan Świąder


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »