| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Bony towarowe bez VAT

Bony towarowe bez VAT

Analiza wydawanych przez urzędy skarbowe województwa świętokrzyskiego interpretacji wskazuje, że podatnicy najczęściej składają wnioski z pytaniami dotyczącymi ustawy o VAT. Czy są jakieś pytania, które stale się powtarzają, coś co można by jeszcze poprawić w ustawie?

Pytanie do Marii Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach

– Podatnicy pytają m.in. czy wydanie bonów towarowych podlega VAT? Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, a także inne czynności wymienione w art. 5 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast jako świadczenie usług ustawodawca określa każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

Sprzedaż czy też darowizna bonów towarowych nie może być utożsamiana z dostawą towarów, a więc z czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT, gdyż przedmiotem tych czynności prawnych jest bon towarowy stanowiący dokument uprawniający do zakupu towarów, który nie wypełnia definicji towaru określonej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Bon towarowy stanowi rodzaj znaku legitymacyjnego upoważniającego do odbioru świadczenia, a więc do otrzymania w oznaczonym terminie określonych towarów i dlatego nie mieści się on w dyspozycji przepisu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Oznacza to, że wszystkie czynności wymienione w art. 7 ustawy o VAT, mające za przedmiot bon towarowy, nie powodują powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Sprzedaży czy też darowizny bonów towarowych z uwagi na specyfikę tej czynności nie można określić również jako świadczenia usług. Zauważyć przy tym należy, iż będzie tak niezależnie od tego, czy bony są realizowane wyłącznie w sklepie podatnika (sprzedawcy bonu) czy też w innych wybranych punktach sprzedaży.

Notowała Ewa Matyszewska


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »