| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Ulga remontowa i ulgi mieszkaniowe

Rok 2004 nie jest ostatnim, w którym można odliczyć od podatku wydatki poniesione na remont i modernizację. Mimo likwidacji tej ulgi, ustawodawca zdecydował, iż będzie można z niej korzystać do 2005 r. włącznie. Przepis art. 12 uchwalonej 12 listopada 2003 r. nowelizacji ustawy o PIT przewiduje, że mimo skreślenia dotyczących ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisów, z ulgi tej nadal będzie można korzystać, aż do 2005 r. Odbywać się to będzie na takich warunkach, jakie obowiązują obecnie. Dotyczy to zarówno warunków, jakie trzeba spełnić, by nabyć prawo do ulgi, jak i limitów odliczenia. Oznacza to, że jeszcze tylko w tym i w przyszłym roku będzie można korzystać z ulgi remontowej. Warto o tym pamiętać, bo odliczyć w związku z remontem mieszkania można nawet 4725 zł. Aby taką kwotę zaoszczędzić, na remont trzeba jednak przeznaczyć prawie 25 000 zł. Zysk dla remontujących domy może być jeszcze wyższy i wynieść 5670 zł, po zainwestowaniu nieco poniżej 30 000 zł.

Stare ulgi, ostatnie wydatki
Ulgi mieszkaniowe to już odległa podatkowa przeszłość. Jednak wielu podatników, którzy w odpowiednim czasie zainwestowali we własne mieszkanie czy dom, w dalszym ciągu może korzystać z przywilejów podatkowych. Podatnicy muszą się jednak śpieszyć z wydatkami, bo przepisy przejściowe w większości przypadków jako datę graniczną ustanawiają 31 grudnia 2004 r. Aby przypomnieć podstawowe zasady, jakimi rządzą się nieobowiązujące już ulgi mieszkaniowe, przygotowaliśmy praktyczne zestawienie.
Gwarancję korzystania ze zlikwidowanych ulg mieszkaniowych dają przepisy ustaw nowelizujących. Na zasadzie tzw. praw nabytych odliczeń mogą dokonywać podatnicy, którzy przed likwidacją ulg spełniali wszystkie warunki przewidziane dla poszczególnych kategorii odliczeń i poczynili określone wydatki.
Do wydatków, które znikły z ustawy, a uprawniały do odliczenia odpowiednio od dochodu, przychodu lub podatku, należą wydatki na:
• zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
• budowę budynku mieszkalnego,
• wkład budowlany lub mieszkaniowy wniesiony do spółdzielni mieszkaniowej,
• zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
• nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
• przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne,
• wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
• systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową.
Duża ulga budowlana – ostatnie wydatki
Duża ulga budowlana, w związku z którą podatnicy mogli dokonać odliczenia od podatku, zniknie definitywne z końcem 2004 r. Oznacza to, że wydatki poniesione po tej dacie nie mogą już zostać odliczone. Warto więc pośpieszyć się z inwestowaniem. Pocieszające jest jednak to, że ulgę rozliczać dalej będą mogli ci, którym zabraknie podatku do pełnego wykorzystania ulgi.
Przypomnijmy, z ulgi mogą korzystać podatnicy, którzy ponieśli dalsze wydatki na kontynuację inwestycji rozpoczętych przed 1 stycznia 2002 r.
Podstawą prawną w tym przypadku jest art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 134, poz. 1509, z późn. zm.). Stanowi on, że podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji – poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. Inaczej mówiąc przed 1 stycznia 2002 r. wydali pieniądze na:

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK