| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prokuratorskie dowody dla inspektorów

Prokuratorskie dowody dla inspektorów

Rząd chce ułatwić inspektorom skarbowym kontrolę tzw. dużych podatników oraz przywrócić przepis pozwalający wykorzystać w postępowaniu podatkowym dowody zebrane w niezakończonym prawomocnie postępowaniu karnym.

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej i ustawy o kontroli skarbowej. Zmiany mają ułatwić organom skarbowym prowadzenie postępowań podatkowych. Z ustawy ma zniknąć „korupcjogenny” zdaniem resortu finansów przepis, który uzależnia przeprowadzenie kontroli skarbowej u tzw. dużego podatnika od zgody dużego urzędu skarbowego. Według wiceministra finansów Pawła Banasia, który uzasadniał konieczność nowelizacji, utrudnia to dostęp inspektorów do dużych podatników. W efekcie kontrolerzy skarbowi zwracają się w kierunku mniejszych podmiotów. Niepokojące są też wyniki finansowe kontroli. Gdy w 2003 roku dostęp inspektorów do dużych podatników nie zależał od naczelników urzędów skarbowych, ustalono, że zaległości podatkowe dużych podatników wyniosły prawie 5 mld zł. Po wprowadzeniu ograniczeń w 2004 roku wielkość ujawnionych uszczupleń podatkowych spadła o połowę.

– Zmiana doprowadzi do częstszej obecności kontrolerów skarbowych u dużych podatników – przyznał wiceminister Paweł Banaś. Zapewnił jednocześnie, że nowelizacja nie ograniczy praw, z których korzystają duzi podatnicy.

Rząd proponuje także wprowadzenie do ustawy o kontroli skarbowej przepisu, który umożliwi inspektorom kontroli skarbowej prowadzenie czynności poza obszarem działania urzędu.

Istotna zmiana dotyczy Ordynacji podatkowej. Zgodnie z zamierzeniami rządu do ustawy ma powrócić art. 181 w brzmieniu sprzed ostatniej, ubiegłorocznej nowelizacji. Wprowadzona wtedy zmiana ograniczyła prawo organów skarbowych do korzystania z dowodów zebranych np. przez policję czy prokuraturę jedynie do dowodów z postępowań prawomocnie zakończonych. Chodzi o dowody z przeszukań pomieszczeń (np. fikcyjnych faktur znalezionych przez policję), ekspertyz, przesłuchań świadków.

– W praktyce odcięło to organy skarbowe od dowodów zebranych w postępowaniach karnych, zwłaszcza tych najtrudniejszych, które trwają po kilka lat – tłumaczył wiceminister Paweł Banaś. Jego zdaniem efekty ubiegłorocznej nowelizacji są zatrważające. Do końca ubiegłego roku inspektorzy zasygnalizowali, że utrudnienia wystąpiły w ponad 300 postępowaniach, w których chodzi o uszczuplenia podatkowe na ponad 700 mln złotych. Prawie jedna trzecia z nich dotyczy tzw. mafii paliwowej, pozostałe oszustwa związane są z wyrobami spirytusowymi, fikcyjnymi transakcjami, ukrywaniem dochodów.

Teraz projektem zmian w Ordynacji podatkowej oraz ustawie o kontroli skarbowej zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Marcin Musiał


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK