| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czego nie zajmie poborca

Czego nie zajmie poborca

Osoba niebędąca dłużnikiem, której rzeczy lub prawa zostały zajęte w postępowaniu egzekucyjnym, ma możliwość złożenia wniosku o wyłączenie ich spod egzekucji.


Ważne uprawnienia

Kto nie będąc zobowiązanym, rości sobie prawa do rzeczy lub prawa majątkowego, z którego prowadzi się egzekucję administracyjną, może wystąpić do organu egzekucyjnego, w terminie czternastu dni od dnia uzyskania wiadomości o czynności egzekucyjnej skierowanej do tej rzeczy lub tego prawa, z żądaniem ich wyłączenia spod egzekucji. Osoba taka powinna przedstawić lub powołać dowody na poparcie swego żądania. Organ egzekucyjny ma obowiązek rozpoznać żądanie i wydać postanowienie w sprawie wyłączenia w terminie czternastu dni od dnia złożenia żądania. Termin ten może być przedłużony o dalsze czternaście dni, gdy zbadanie dowodów w tym terminie nie było możliwe. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w przypadku zgłoszenia roszczeń do rzeczy lub praw majątkowych zajętych w celu zabezpieczenia.
Jeżeli w postępowaniu dotyczącym egzekucji należności pieniężnej zostało zgłoszone żądanie wyłączenia spod egzekucji rzeczy lub prawa majątkowego, które nie zostało uwzględnione, wierzytelność zabezpieczona zastawem oraz wartość prawa użytkowania podlega zaspokojeniu z kwoty uzyskanej z egzekucji. Dotyczy to żądania wyłączenia z egzekucji z tej przyczyny, że prawo lub rzecz znajduje się we władaniu innej osoby na podstawie umowy zastawu lub prawa użytkowania ustanowionego w wyniku umowy o dożywocie. Przy tym żądaniu uwzględnia się prawa pierwszeństwa zaspokojenia przysługującego z mocy ustawy należności pieniężnych.

Trzeba mieć dowody

Elementem przesądzającym o skuteczności złożonego wniosku o wyłączenie ruchomości spod egzekucji jest przedstawienie przez osobę zainteresowaną dowodów wskazujących na posiadanie uprawnienia do występowania z takim wnioskiem. Uprawnienie to z kolei wynika z faktu roszczenia praw do rzeczy lub praw majątkowych zajętych w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przeciwko zobowiązanemu.
Należy zaznaczyć, że do czasu wydania postanowienia w sprawie wyłączenia organ egzekucyjny zaniecha dalszych czynności egzekucyjnych w stosunku do rzeczy lub prawa majątkowego, których wyłączenia żądano. Dokonane czynności egzekucyjne pozostają jednak w mocy.
Jeżeli w egzekucji obowiązku o charakterze niepieniężnym rzecz lub prawo majątkowe, których wyłączenia spod egzekucji żądano, zostały również objęte środkiem egzekucyjnym wskazanym przez wierzyciela, organ egzekucyjny doręcza mu postanowienie o wyłączeniu. Na to postanowienie przysługuje wierzycielowi zażalenie. Do czasu rozstrzygnięcia zażalenia dokonane czynności egzekucyjne pozostają w mocy.
Marcin Pacyna


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Pruszyńska

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK