| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Skala zamrożona, a PIT nam spada

Skala zamrożona, a PIT nam spada

W Polsce wbrew pozorom nie ma najwyższych obciążeń podatkowych w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Wręcz przeciwnie, z roku na rok podatki są niższe, mimo że od kilku lat mamy zamrożoną skalę i koszty.


Obciążenie zależy od podatku

We wszystkich państwach UE obciążenia podatkowe w trzech podstawowych kategoriach podatkowych były na podobnym wysokim poziomie. W 2004 roku podatki od produkcji, importu, w tym VAT wynosiły średnio 34 proc., podatki osobiste (dochodowe) średnio wyniosły 31 proc., a obciążenia socjalne 32 proc.
Najniższa stopa opodatkowania w zakresie podatku od importu i produkcji w porównaniu z PKB była na Litwie – 11,3 proc., w Czechach i Niemczech po 12,0 proc. Rekordowo wysokie stopy były w Danii – 17,7 proc., na Cyprze – 17,2 proc. oraz w Szwecji – 17,1 proc. W Polsce stopa opodatkowania wyniosła 13,9 proc.
Jeśli chodzi o podatki dochodowe to najwyższe stopy podatkowe były w Danii – 30 proc., Szwecji – 19,4 proc. i Finlandii – 17,8 proc. Najniższe na Słowacji – 6,1 proc., w Polsce – 6,7 proc. i na Łotwie – 8,0 proc. Jeśli chodzi o obciążenia socjalne to najbardziej atrakcyjna pod tym względem jest Dania, gdzie obciążenia te kształtują się na poziomie 1,2 proc. Najwięcej trzeba zapłacić w Niemczech – 16,8 proc., Francji – 16,3 proc. oraz Czechach – 15,1 proc. W Polsce obciążenia te były jednymi z największych, wyniosły 14,0 proc.

Polska nie taka zła

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że Polska znajduje się na siódmym miejscu wśród państw członkowskich jeśli chodzi o najniższe obciążenia podatkowe. Daleko nam do naszych sąsiadów – Słowacji, Estonii, Litwy, gdzie są najmniejsze obciążenia, ale nie prześcigamy też takich krajów, jak Francja, Dania czy Szwecja. Wśród podatków dochodowych Polska jest wymieniana jako kraj z najniższymi obciążeniami. Tak dobrze nie jest niestety pod względem obciążeń socjalnych, które są jednymi z najwyższych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK