| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za rok ratyfikacja nowej umowy

Za rok ratyfikacja nowej umowy

Ministerstwo Finansów obiecuje, że nowa polsko-brytyjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania będzie ratyfikowana za rok. Planowane są też zmiany w PIT, które zrekompensują Polakom pracującym za granicą wysokie koszty utrzymania.

O wypowiedzenie polsko-bry- tyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wniosła podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł Halina Rozpondek z PO. Przewiduje ona mechanizm tzw. zaliczenia proporcjonalnego. Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii muszą rozliczyć w kraju uzyskane tam dochody (po odliczeniu podatków zapłaconych za granicą). To oznacza, że wpadają w 40-proc. próg podatkowy. Dlatego według poseł 90 proc. ze 170 tys. pracujących w Anglii Polaków ukrywa ten fakt przed naszym fiskusem. Uważają, że ich dochody są podwójnie opodatkowane. Za tydzień mają protestować w tej sprawie przed polskim konsulatem w Londynie.

Tymczasem wiceminister finansów Mirosław Barszcz tłumaczył w Sejmie, że o podwójnym opodatkowaniu nie ma mowy, a dochody Polaków osiągnięte na Wyspach są po prostu opodatkowane według polskiej skali. Poinformował, że w zeszłym roku została podjęta renegocjacja umowy z Wielka Brytanią.

W tym roku zostanie zakończona druga tura negocjacji. W przyszłym roku nowa umowa będzie mogła być już ratyfikowana – mówił. Jego zdaniem najgorsza rzecz, którą można by zrobić, to wypowiedzieć teraz umowę. To prowadziłoby do podwójnego opodatkowania dochodów, bo podatek zapłacony w Wielkiej Brytanii nie mógłby być odliczony w Polsce. Na wypowiedzenie Polska nie może sobie pozwolić także ze względów dyplomatycznych. Wiceminister poinformował, że nie można wydać rozporządzenia zwalniającego Polaków pracujących w Anglii z płacenia podatków w Polsce ze względu na interes publiczny lub ważny interes podatnika, ponieważ ich sytuacja nie jest gorsza niż Polaków pracujących w kraju. Resort nie chce się narazić na zarzut ustanowienia nieuzasadnionego przywileju dla jednej grupy społecznej. Abolicja podatkowa dla Polaków z Wysp byłaby niezgodna z konstytucją. M. Barszcz obiecał jednak zmiany w ustawie o PIT, które pozwolą Polakom pracującym za granicą (nie tyko w Anglii) rekompensować wyższe koszty utrzymania.

Marcin Musiał
marcin.musial@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK