| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w ordynacji podatkowej

Zmiany w ordynacji podatkowej

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian Ordynacji podatkowej. Jedną z nowości, którą zawiera nowelizacja, jest możliwość stosowania procedur wiążących porozumień mających za przedmiot metody ustalania cen transakcyjnych. Teraz nad projektem pracować będzie Komisja Finansów Publicznych.

Projekt przewiduje wprowadzenie nowych instytucji prawnych. W sprawach o uznanie prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi będą wydawane decyzje w sprawie porozumienia. Termin obowiązywania tych decyzji ma nie być dłuższy niż 3 lata, a wniosek w sprawie porozumienia będzie związany z uiszczeniem odpowiedniej opłaty.

Wysokość tej opłaty rząd chce uzależnić od rodzaju porozumienia, tj. czy będzie to porozumienie krajowe, zagraniczne jednostronne lub zagraniczne dwustronne. Uznawanie prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między powiązanymi ze sobą podmiotami będzie należało – odpowiednio – do kompetencji dyrektorów izb skarbowych lub ministra finansów.

Przy okazji prac nad obecnym projektem zmian do Ordynacji, wiceminister finansów Jarosław Neneman potwierdził, że Ministerstwo Finansów opowiada się za zmodyfikowaniem przepisów dotyczących wiążącej interpretacji prawa podatkowego w ustawie Ordynacja podatkowa. – Przepisy dotyczące wiążącej interpretacji, zawarte w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, co do idei są słuszne, ale ta słuszna idea została źle przelana na papier. Proponujemy następujące rozwiązanie: podatnik zwraca się do urzędu i albo za darmo może uzyskać interpretację niewiążącą, albo za pieniądze – nie wiadomo jeszcze, w jakiej wysokości – może uzyskać wiążącą interpretację – powiedział J. Neneman.

Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK