| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 16 sierpnia nowe przepisy

Od 16 sierpnia nowe przepisy

Ministerstwo Finansów przygotowało dwa nowe projekty rozporządzeń dotyczących opłaty skarbowej i podatku od czynności cywilnoprawnych. Mają zacząć obowiązywać od 16 sierpnia.


Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowego rozporządzenia w sprawie sposobu zapłaty, poboru i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych uwzględnia zmiany w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm.). Wprowadziła je ustawa z dnia 30 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 143, poz. 1199). Sprowadzają się one do umożliwienia płatnikom składania deklaracji o wysokości pobranego i wpłaconego podatku w formie elektronicznej. W projekcie ustalono także szczegółowy sposób zapłaty, pobierania i zwrotu podatku. Określono też czynności związane z poborem podatku, sposób udzielania przez płatnika pouczeń stronom czynności cywilnoprawnej oraz treść rejestrów podatku.

Nowe ma być też rozporządzenie w sprawie sposobu zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej. To z kolei rozporządzenie wykonawcze do ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 253, poz. 2532 z późn. zm.). Rozporządzenie określa m.in. wzory znaków opłaty skarbowej oraz wzory urzędowych blankietów wekslowych. Projekt tego rozporządzenia jest konsekwencją zmian w ustawie o opłacie skarbowej wprowadzonych wspomnianą już wcześniej ustawą z 30 czerwca 2005 r. Zmiana ta polega na zniesieniu instytucji płatnika opłaty skarbowej. Dotychczas funkcję tę pełnili notariusze, którzy zobowiązani byli do pobrania opłaty skarbowej od sporządzanych przez nich dokumentów (odpisów i wypisów) stwierdzających ustanowienie pełnomocnika oraz dokumentów zawierających oświadczenie woli poręczyciela.

Obydwa rozporządzenia znajdują się obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych. Miałyby zacząć obowiązywać od 16 sierpnia.

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK