| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Korekta po otrzymaniu protokołu

Korekta po otrzymaniu protokołu

Podatnik będzie mógł skorygować deklarację po otrzymaniu protokołu kontroli. Przewiduje to rządowy projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej.


Nowa ustawa
Nowelizacja ustawy jest związana częściowo z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 20 czerwca ubiegłego roku, który stwierdził niekonstytucyjność zawartych w ustawie o kontroli skarbowej regulacji dotyczących uprawnień wywiadu skarbowego. Mimo że straciły moc 30 czerwca, nie zostały zastąpione innymi przepisami.

Zgodnie z proponowanym art. 36 ust. 2 ustawy, wywiad skarbowy będzie mógł uzyskiwać, gromadzić, przetwarzać informacje o dochodach i obrotach podmiotów podlegających kontroli skarbowej, ale już nie o osobach, jak to było sformułowane w niekonstytucyjnych przepisach. Większość zmian dotyczących uprawnień operacyjnych służb skarbowych wykracza jednak poza zakres wskazany przez Trybunał Konstytucyjny.

Jak wskazuje w opinii do nowelizacji prof. dr hab. Marek Kalinowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zmiana art. 36b uznanego częściowo za niezgodny z konstytucją jest dość istotna. Jednak to jego nowe brzmienie nie daje gwarancji zgodności z konstytucją.

Korzystne dla podatników mają być zmiany dotyczące możliwości złożenia korekty deklaracji podatkowej. Zgodnie z art. 14c ust. 1 pkt 2, kontrolowany będzie mógł, w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli, skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową.
Profesor Marek Kalinowski wskazuje jednak, że kwestia korekt została uregulowana w Ordynacji podatkowej. Nieuzasadnione więc wydaje się regulowanie zagadnienia tego samego rodzaju w innej ustawie. Przepis taki powinien się znaleźć w Ordynacji podatkowej. To wymagałoby jednak zmiany także innych przepisów o kontroli skarbowej i kodeksu karnego skarbowego.

Wątpliwości budzi też zmiana art. 34 ustawy o kontroli skarbowej, który pozwala na ujawnienie informacji objętych tajemnicą skarbową. Kontrowersyjny może być także nowy art. 34 ust. 1b.

Przesłanki pozwalające na ujawnienie informacji stanowiących tajemnicę skarbową zostały w nim sformułowane przy użyciu klauzul generalnych oraz zwrotów niedookreślonych. W efekcie zakres, w jakim możliwe jest ujawnianie informacji objętych tajemnicą skarbową, jest bardzo szeroki i niedookreślony. Ekspert ostrzega, że Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej uzyska dzięki temu znaczną swobodę przy ustalaniu w praktyce zakresu, w jakim możliwe jest ujawnienie tej tajemnicy.

Profesor Kalinowski zwraca także uwagę, że zmiany wymaga zaproponowany w nowelizacji art. 34 ust. 1a, który reguluje kwestie zgody Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej na ujawnienie informacji stanowiących tajemnicę skarbową. Prze-pis ten można czytać w różny sposób.

W porządku uzupełniającym zaczynającego się dziś posiedzenia Sejmu zaplanowano rozpatrzenie sprawozdania Komisji Finansów Publicznych z prac nad nowelizacją ustawy o kontroli skarbowej. Podobny, ale nie tak daleko idący projekt ustawy o kontroli skarbowej przygotowali senatorowie. Pisaliśmy o nim w GP nr 78 z 20 kwietnia 2006 roku.

Marcin Musiał


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK