| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie będzie dodatkowych ulg dla indywidualnych kont emerytalnych

Nie będzie dodatkowych ulg dla indywidualnych kont emerytalnych

Ministerstwo Finansów nie godzi się na dodatkową ulgę podatkową dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych. Powód: nie będzie na to pieniędzy w budżecie.


Minister finansów nie zgodził się na dodatkową ulgę w podatku dochodowym dla oszczędzających na indywidualnych kontach emerytalnych – dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Ministerstwo Finansów tłumaczy, że wobec podjętych już wcześniej inicjatyw zwiększających wydatki budżetowe i uszczuplających dochody budżetu wprowadzenie ulgi jest trudne do zrealizowania. Nie ma na to środków w najbliższym budżecie państwa. Resort pracy zwrócił się do MF z pytaniem o możliwość wprowadzenia ulgi polegającej na odpisaniu kwot wpłaconych na IKE od podatku albo od podstawy opodatkowania.

Ulgi popierają instytucje finansowe oferujące indywidualne konta emerytalne. Zdaniem Marcina Dyla, prezesa Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, ulgi dla IKE należy rozpatrywać w perspektywie wielu lat, a nie jak czyni to MF, w kontekście wpływów do przyszłego budżetu.

– Zwolnienie zachęciłoby do oszczędzania w IKE, co byłoby korzystne zarówno dla klientów IKE, jak i dla całej gospodarki. Ponieważ pieniądze z kont są inwestowane długoterminowo, stabilizują system finansowy i przyczyniają się do wzrostu PKB. W efekcie wpływy do budżetu byłyby wyższe niż koszty wprowadzenia ulgi podatkowej – tłumaczy Marcin Dyl. Według niego, w perspektywie wieloletniej – gdy oszczędzający obecnie będą już emerytami – zwolnienie miałoby nieocenione efekty dla finansów kraju.

– Emeryci posiadający własne, godziwe pieniądze z IKE nie będą skazani na pomoc finansową państwa. W ten sposób budżet odczuje to w sposób zdecydowanie pozytywny – dodaje prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Resort pracy obiecuje, że do końca roku przygotuje projekt nowelizacji ustawy o IKE, który wprowadzi pozapodatkowe zachęty dla oszczędzających w indywidualnych kontach emerytalnych.

Ministerstwo planuje podniesienie limitu kwoty, którą rocznie można wpłacać na IKE lub też całkowite zniesienie ograniczenia. Przewidywane jest także umożliwienie częściowego zwrotu środków z IKE (dziś zgromadzony na IKE kapitał można wycofać tylko w całości). Mimo że w takim przypadku od kwoty częściowego zwrotu trzeba będzie zapłacić podatek od zysków kapitałowych, to według MPiPS zmiana i tak przyczyni się do zwiększenia zainteresowania gromadzeniem dodatkowych środków na emeryturę.

ENCYKLOPEDIA PRAWA
IKE – INDYWIDUALNE KONTO EMERYTALNE. Forma oszczędzania na dodatkową emeryturę w ramach III filara. W przeciwieństwie do lokat bankowych czy innych form inwestowania, dochody wypłacane z IKE będą zwolnione z 19 proc. podatku dochodowego od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK