| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opłata za użytkowanie wieczyste z VAT

Opłata za użytkowanie wieczyste z VAT

Oddanie nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste podlega co do zasady opodatkowaniu VAT w wysokości 22 proc.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r., nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług – wyjaśnił minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Dostawa towarów została zdefiniowana jako przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel, natomiast świadczenie usług – jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędące dostawą towarów.
Czynności te podlegają VAT o ile świadczone są przez podatników tego podatku. Oddawanie nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem usług i co do zasady podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 22 proc. Kwota podatku jest zawarta w kwocie pobieranej za oddanie w użytkowanie wieczyste.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Oznacza to, że kwota pobranej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwota brutto (tzn. z VAT).

Jednocześnie MF podkreśla, że podstawą prawną podwyższenia opłaty nie może być art. 29 ust. 1 ustawy o VAT – podkreśla MF.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK