| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opłata za użytkowanie wieczyste z VAT

Opłata za użytkowanie wieczyste z VAT

Oddanie nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste podlega co do zasady opodatkowaniu VAT w wysokości 22 proc.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r., nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług – wyjaśnił minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Dostawa towarów została zdefiniowana jako przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel, natomiast świadczenie usług – jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędące dostawą towarów.
Czynności te podlegają VAT o ile świadczone są przez podatników tego podatku. Oddawanie nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem usług i co do zasady podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 22 proc. Kwota podatku jest zawarta w kwocie pobieranej za oddanie w użytkowanie wieczyste.
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Oznacza to, że kwota pobranej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwota brutto (tzn. z VAT).

Jednocześnie MF podkreśla, że podstawą prawną podwyższenia opłaty nie może być art. 29 ust. 1 ustawy o VAT – podkreśla MF.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK