| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pożyczka dla rodziny bez podatku

Pożyczka dla rodziny bez podatku

Osoby z najbliższej rodziny mogą zastrzec w umowie pożyczki brak odpłatności w postaci odsetek. Wówczas pożyczkobiorca nie uzyskuje nieodpłatnego świadczenia.


Minister finansów wyjaśnił w odpowiedzi na interpelację poselską, że jeżeli osoby z najbliższej rodziny (I grupy podatkowej) w umowie pożyczki zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek, fakt ten nie rodzi skutków podatkowych w postaci uzyskania przez pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia. W konsekwencji, na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), otrzymanie, jak też nieodpłatne udzielenie pożyczki jest obojętne podatkowo.

Czynność dokonana...

Umowa pożyczki stanowi jednak przedmiot podatku od czynności cywilnoprawnych, niezależnie od tego, czy udzielana jest za wynagrodzeniem (oprocentowaniem) czy też nie. Podstawą opodatkowania jest kwota lub wartość pożyczki (bez oprocentowania). Stawka podatku wynosi 2 proc. Zwolnione są z podatku umowy pożyczki zawierane między osobami należącymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu – na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn. Oznacza to, że zwolnienie w I grupie podatkowej obejmuje pożyczki w kwocie nieprzekraczającej 9637 zł otrzymywane w okresie 5 lat poprzedzających ostatnią pożyczkę.

...choć nieodpłatnie

Cywilnoprawny aspekt pożyczek reguluje kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 720 par. 1 tej ustawy przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Minister finansów tłumaczy, że na gruncie kodeksu cywilnego umowa pożyczki jest umową nieodpłatną. Niemniej jednak strony mogą ustalić odpłatność.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK