| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot kosztów dojazdu jest opodatkowany

Zwrot kosztów dojazdu jest opodatkowany

Zwrot kosztów poniesionych przez pracowników z tytułu używania własnych samochodów na potrzeby zakładu pracy podlega opodatkowaniu.


Zgodnie z obowiązującym od ponad roku art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. – dalej ustawa o PIT) zwolnienie dotyczące tzw. ryczałtów samochodowych dla pracowników zostało znacznie ograniczone. Obecnie wolny od podatku dochodowego jest tylko zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania własnych samochodów na potrzeby zakładu pracy w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ich ponoszenia albo możliwość przyznania ich zwrotu wynika wprost z przepisów innych ustaw.

Źródła przychodów

Zwolnienie to obejmuje świadczenia wypłacane na podstawie ustawy z 28 września 1991 r. o lasach i ustawy z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej Poczta Polska. W tych dwóch przypadkach zwolnieniu będzie podlegała kwota wypłacona na rzecz pracownika do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej sumy ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 km przebiegu pojazdu. Stawki określają przepisy rozporządzenia wykonawczego. Dodatkowym warunkiem pozwalającym na skorzystanie ze zwolnienia jest to, by przebieg pojazdu został udokumentowany w ewidencji prowadzonej przez pracownika.

W pozostałych przypadkach ryczałty samochodowe dla pracowników będą podlegały opodatkowaniu. Jak wyjaśnia adwokat Artur Jezierski, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania.

– Taka definicja przychodów ze stosunku pracy obejmuje wszelkie świadczenia przekazywane pracownikom przez pracodawcę, pozostające w związku ze świadczeniem pracy – mówi Artur Jezierski.

Obowiązki płatnika

Mecenas Jarosław Ostrowski, wspólnik w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, zrzeszonej w Consortio LEX, podkreśla, że w takiej sytuacji pracodawca musi wywiązać się z obowiązków płatnika. Zakłady pracy jako płatnicy mają obowiązek obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Ponieważ poza określonymi w ustawie wyjątkami ryczałty samochodowe dla pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy płatnik ma obowiązek pobrać i odprowadzić od nich zaliczki na podatek dochodowy.

Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK