| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Reformę administracji skarbowej i celnej trzeba zacząć od zmiany prawa

Reformę administracji skarbowej i celnej trzeba zacząć od zmiany prawa

Trwa debata publiczna nad reformą administracji skarbowej i celnej. Związki zawodowe obu służb obawiają się, że debata jest tylko formalnością, a połączenie celników i skarbówki jest już przesądzone.


Wiceminister finansów Marian Banaś rozpoczął wczoraj narodową debatę na temat koniecznych zmian w administracjach podatkowej i celnej. Tematem dyskusji była efektywna i przyjazna administracja skarbowa.


- Chcemy stworzyć administrację na poziomie Unii Europejskiej. Służba powinna być unowocześniona i usprawniona. Dlatego do debaty zaprosiliśmy samych zainteresowanych oraz niezależnych ekspertów - podkreślił minister Banaś.


Związki zawodowe nie są zachwycone debatą. Z informacji ich przedstawicieli wynika, że Ministerstwo Finansów chce zaoszczędzić na służbie celnej. Te oszczędności mają wynieść około 20 proc. Debata jest tylko formalnością i uspokojeniem sumienia resortu. Połączenie administracji skarbowej i celnej jest raczej przesądzone.


- Jest szansa, że wywalczymy coś w parlamencie. Tak poważne zmiany wymagają nowelizacji ustaw - uważają celnicy.


Doktor Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, podkreślił w swoim wystąpieniu, że dopóki nie zmienimy idei, na których opiera się system podatkowy, nie będzie efektywnej, nowoczesnej i przyjaznej administracji.


- Złe przepisy podatkowe są niebezpieczne zarówno dla podatników, jak i organów podatkowych. To tworzy konflikt między fiskusem a podatnikiem. Trzeba w końcu stworzyć proste przepisy - uważa Robert Gwiazdowski.


Jego zdaniem podatki powinny spełniać tylko funkcję fiskalną. Dziś dodatkowo spełniają funkcję zarządczą. Ponadto warto zastanowić się nad stworzeniem specjalnej agencji rozliczeniowej, która skupiałaby się tylko na poborze podatków.


Dziś drugi dzień debaty poświęcony zagadnieniom związanym z nowoczesną administracją skarbową.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK