| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Łatwiej będzie rozliczyć płatności

Łatwiej będzie rozliczyć płatności

Od 2007 roku zacznie obowiązywać nowa interpretacja sprawozdawczości finansowej. Dzięki niej będzie mniej problemów przy rozliczaniu płatności.


Zmiana prawa

Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej wydał kolejną interpretację - KIMSF nr 11 Wydanie akcji w ramach grupy i transakcje w nabytych akcjach własnych. Interpretacja ta będzie obowiązywała jednostki podlegające Międzynarodowym Standardom Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) dla okresów rocznych rozpoczynających się po 1 marca 2007 r. lub później. Nowa interpretacja nie została jednak przyjęta jeszcze do stosowania w Unii Europejskiej.


Akcje jako płatność


Według Joanny Frykowskiej, menedżera w dziale audytu Ernst & Young, z punktu widzenia polskich spółek KIMSF 11 jest jedną z ważniejszych interpretacji, opublikowanych po 1 stycznia tego roku.


- Nakazuje ona między innymi identyfikowanie transakcji, w których spółka dominująca przekazuje pracownikom spółki zależnej swoje własne akcje - twierdzi nasza rozmówczyni.


Sposób ujęcia


Joanna Frykowska dodaje, że jeśli w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy taka transakcja będzie ujęta w kapitale jak transakcja rozliczana w akcjach (zgodnie z MSSF nr 2 Płatności rozliczane w akcjach), w swoim sprawozdaniu finansowym spółka zależna dokonuje podobnego ujęcia. Oznacza to, że również obciążając wynik finansowy.


Przypomnijmy, że Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 2 dotyczy również interpretacja KIMSF 8. Interpretacja precyzuje, że standard Płatności rozliczane w akcjach dotyczy również operacji wydania akcji własnych, w sytuacji gdy nie można precyzyjnie określić, co spółka otrzymała w zamian.

Agnieszka Pokojska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK