| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Transakcje dotyczące ubezpieczeń bez VAT

Transakcje dotyczące ubezpieczeń bez VAT

Usługi pomocy drogowej można zaliczyć do transakcji ubezpieczeniowych, o których mowa w VI Dyrektywie. Takie transakcje są zwolnione z VAT.


Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Komisja Europejska przeciwko Grecji (C-13/06). Trybunał stwierdził, że nakładając podatek od wartości dodanej na usługi pomocy drogowej w razie awarii, Grecja uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 13 część B lit. a) VI Dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku.


Trybunał przypomniał, że wprawdzie zwolnienia przewidziane w art. 13 VI Dyrektywy należy interpretować ściśle, to jednak z orzecznictwa ETS wynika, że wyrażenie transakcje ubezpieczeniowe określone w art. 13 część B lit. a) VI Dyrektywy jest co do zasady wystarczająco szerokie, by obejmować przyznanie ochrony ubezpieczeniowej przez podatnika, który sam nie jest zakładem ubezpieczeń, ale w ramach ubezpieczenia grupowego zapewnia swoim klientom taką ochronę. Korzysta przy tym z usług zakładu ubezpieczeń, który przejmuje ubezpieczone ryzyko.


Zatem świadczenie pomocy drogowej, do którego zobowiązuje się instytucja taka jak ELPA (grecki klub samochodowy i turystyczny) na rzecz swoich członków, w zamian za zapłatę stałej składki rocznej w razie wystąpienia pokrytego przez nią ryzyka awarii lub wypadku, wchodzi w zakres pojęcia transakcji ubezpieczeniowych określonych w art. 13 część B lit. a) VI Dyrektywy, a zatem powinno być zwolnione z VAT.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK