| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Członkowie stowarzyszeń płacą PIT

Członkowie stowarzyszeń płacą PIT

Członkowie stowarzyszeń, korzystając ze świadczeń finansowanych przez stowarzyszenie, otrzymują przychód. Muszą więc zapłacić podatek. Nie ma tu jednak mowy o podwójnym opodatkowaniu.


Ministerstwo Finansów wyjaśniło w odpowiedzi na interpelację poselską, że podstawową regułą podatku dochodowego od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT podatkom dochodowym podlegają wszelkie dochody, z wyjątkiem wymienionych w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których został zaniechany pobór podatku na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej.


Co stanowi przychód


Według art. 11 ust. 1 ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zatem wartość świadczeń otrzymanych przez członków stowarzyszenia z tytułu udziału w imprezach, szkoleniach lub innych działaniach statutowych organizowanych przez stowarzyszenie stanowi przychód. Ponieważ nie zostały one wymienione w katalogu zwolnień (art. 21 ustawy), podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach, tj. według skali podatkowej.


Kiedy powstaje majątek


Zgodnie z art. 33 ust. 1 prawa o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 855 z późn. zm.) majątek stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz z ofiarności publicznej. Zatem składki członkowskie stanowią majątek stowarzyszenia, a nie jego członka. Podwójne opodatkowanie miałoby miejsce wtedy, gdy ten sam dochód byłby opodatkowany dwukrotnie u tego samego podatnika. Fakt, iż członkowie dokonują wpłat składek na rzecz stowarzyszenia z dochodów już opodatkowanych, nie daje podstaw do twierdzenia, iż otrzymanie przez nich świadczenia sfinansowanego przez stowarzyszenie prowadzi do podwójnego opodatkowania tych samych dochodów.

Marcin Musiał

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »