| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Z ulgi mogą skorzystać wszyscy honorowi krwiodawcy

Z ulgi mogą skorzystać wszyscy honorowi krwiodawcy

Z ulgi dla honorowych krwiodawców będą mogli skorzystać wszyscy, którzy oddali krew nieodpłatnie - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Nie ma znaczenia, czy jest to krew rzadkich grup, czy nie - na co mogłyby wskazywać przepisy.


NOWE PRAWO

Obowiązująca od 1 stycznia nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 217 poz. 1588) przywróciła zlikwidowaną w 2004 roku ulgę dla honorowych krwiodawców. Zgodnie z dodanym do ustawy o PIT art. 26 ust. 1 pkt 9c odliczyć od dochodu można darowizny na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego w rozporządzeniu ministra zdrowia. Odliczenie nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu krwiodawcy.Problem polega na tym, że rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2004 r. (Dz.U. z 2004 r. nr 263, poz. 2625) określa ekwiwalenty jedynie dla dawców krwi rzadkich grup. Zgodnie z tym rozporządzeniem za litr pobranej krwi przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości 130 zł, a za litr pobranego osocza - 170 zł. Z wyjaśnień ministra finansów przekazanych GP wynika, że prawo do odliczenia przysługuje wszystkim osobom, które dokonały darowizny krwi, a nie tylko osobom posiadającym krew rzadkiej grupy.- Z tym że zarówno osoby, które oddały krew rzadkiej grupy, jak i pozostali darczyńcy wartość darowanej krwi - uprawniającej do odliczeń w podatku dochodowym - będą określać w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew rzadkiej grupy - czytamy w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów.Analogiczna zasada obowiązuje w zakresie ustalania wysokości diet otrzymanych przez zleceniobiorcę z tytułu odbytej podróży. Mimo iż w przypadku zleceniobiorcy nie można mówić o podróży służbowej w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, przy ustalaniu wartości diet korzystających ze zwolnienia od podatku należy odwołać się do wysokości określonej w przepisach dotyczących podróży służbowej pracownika na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.Ministerstwo Finansów tłumaczy także, że warunkiem skorzystania z odliczenia jest posiadanie dokumentu, z którego wynika wartość darowanej krwi oraz oświadczenia obdarowanego o jej przyjęciu. Ministerstwo podkreśla, że w dokumencie nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny. W takiej sytuacji nie można bowiem mówić o darowiźnie, która jest warunkiem do skorzystania z ulgi.Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »