| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gmina może umorzyć mandat

Gmina może umorzyć mandat

Gminy mogą umarzać wierzytelności z tytułu mandatów karnych kredytowych. Muszą jednak przygotować odpowiednie uchwały.


Dochody gmin stanowią nie tylko podatki i opłaty lokalne. Dochodami tymi są również należności z tytułu umów cywilnoprawnych, dzierżaw, użytkowania wieczystego oraz mandatów karnych kredytowych wystawianych przez strażników miejskich. Przyzwyczajonym do szczegółowych procedur dochodzenia należności gminnym urzędnikom wiele kłopotów sprawiają wierzytelności, co do których nie mają zastosowania przepisy Ordynacji podatkowej. Niestety, ustawodawca nie sformalizował w jednym przepisie procedur postępowania z taką wierzytelnością.


Do postępowania egzekucyjnego w zakresie przymusowego ściągania należności z tytułu np. mandatów karnych kredytowych wystawianych przez straż miejską zastosowanie ma ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.).


Jeśli w toku postępowania egzekucyjnego nie można wyegzekwować należności, najwłaściwsze jest posiadanie przez gminę przepisów w postaci uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności, co do których nie stosuje się przepisów Ordynacji podatkowej. Uchwała taka może być podstawą do umarzania wierzytelności z tytułu mandatów karnych kredytowych. Może również dotyczyć należności cywilnoprawnych. Powinna także regulować tryb postępowania dotyczącego umorzenia takiej wierzytelności.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Hanna Kmieciak

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK