| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zapłata podatku po nabyciu gruntu

Zapłata podatku po nabyciu gruntu

Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od nowego miesiąca po dniu nabycia nieruchomości. Czasami podatek można zapłacić dopiero od nowego roku.


Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości może wiązać się z nabyciem nieruchomości i zaistnieniem budowli. Zgodnie z art. 6 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.) obowiązek ten powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Chodzi o nabycie nieruchomości na własność lub nabycie prawa użytkowania wieczystego. Dla nieruchomości lub obiektów budowlanych będących własnością skarbu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego wzięcie ich w najem czy dzierżawę także rodzi taki obowiązek.


Jeżeli okolicznością, od której zależy obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Oddając do użytku budynek np. w marcu, obowiązek podatkowy powstanie od 1 stycznia następnego roku. Jednak sprzedaż budynku np. we wrześniu rodzi powstanie obowiązku podatkowego u nowych właścicieli 1 października.


Inaczej będzie, gdy sprzedaż dotyczy tylko niewyodrębnionego prawnie lokalu, w którym odrębna własność zostanie ustanowiona w późniejszym terminie. Jak tłumaczy minister finansów w piśmie nr LK-833/IP/05/499, nabycie takie nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości. W momencie zawierania umowy lokal jest bowiem częścią składową nieruchomości. Obowiązek podatkowy będzie ciążył na dotychczasowym właścicielu budynku. Zgodnie z art. 6 ust. 1 obowiązek będzie ciążył na nowym właścicielu od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym złożono wniosek o wpis do księgi wieczystej.


Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek.


Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK