| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Skarbowy zasób kadrowy zamiast konkursu

Skarbowy zasób kadrowy zamiast konkursu

Kierownicze stanowiska w administracji podatkowej nie będą już obsadzane w drodze konkursów. Minister finansów będzie powoływał kandydatów ze skarbowego zasobu kadrowego.


ZMIANA PRAWA

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła rządową nowelizację ustawy o urzędach i izbach skarbowych. Projekt zakłada wprowadzenie nowej instytucji - skarbowego zasobu kadrowego (SZK), z którego minister finansów będzie powoływał dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że wybór urzędników na te stanowiska dokonywany jest w drodze konkursów.


Nowelizacja przewiduje, że do SZK wejdą pracownicy Ministerstwa Finansów oraz podległych mu jednostek organizacyjnych, a także osoby tworzące Państwowy Zasób Kadrowy (PZK). Kwalifikacje kandydatów do SZK zostaną sprawdzone w trakcie postępowania kwalifikacyjnego, przeprowadzanego przed komisją powołaną przez ministra finansów. W projekcie ustawy wskazano także sytuacje, w których będzie mieć miejsce obligatoryjne odwołanie osób zajmujących kierownicze stanowiska w administracji podatkowej.


Resort finansów proponuje, aby stanowisko dyrektora izby skarbowej albo naczelnika urzędu skarbowego można było pełnić nie dłużej niż pięć lat w jednym urzędzie. Minister będzie mógł przedłużyć ten termin, ale nie dłużej niż na kolejne pięć lat.


Osoby, które w dniu wejścia w życie nowych przepisów będą zajmowały stanowiska dyrektora, wicedyrektora i naczelnika, automatycznie staną się członkami SZK. Nie będzie to jednak dotyczyło osób niebędących urzędnikami służby cywilnej. Będą one zobowiązane do ukończenia z wynikiem pozytywnym postępowania kwalifikacyjnego w ciągu dwóch lat od dnia przeprowadzenia pierwszego naboru do SZK. Osoby, które nie spełnią tego warunku, zostaną odwołane.


Magdalena Majkowska

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »