| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Skarbowy zasób kadrowy zamiast konkursu

Skarbowy zasób kadrowy zamiast konkursu

Kierownicze stanowiska w administracji podatkowej nie będą już obsadzane w drodze konkursów. Minister finansów będzie powoływał kandydatów ze skarbowego zasobu kadrowego.


ZMIANA PRAWA

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła rządową nowelizację ustawy o urzędach i izbach skarbowych. Projekt zakłada wprowadzenie nowej instytucji - skarbowego zasobu kadrowego (SZK), z którego minister finansów będzie powoływał dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że wybór urzędników na te stanowiska dokonywany jest w drodze konkursów.


Nowelizacja przewiduje, że do SZK wejdą pracownicy Ministerstwa Finansów oraz podległych mu jednostek organizacyjnych, a także osoby tworzące Państwowy Zasób Kadrowy (PZK). Kwalifikacje kandydatów do SZK zostaną sprawdzone w trakcie postępowania kwalifikacyjnego, przeprowadzanego przed komisją powołaną przez ministra finansów. W projekcie ustawy wskazano także sytuacje, w których będzie mieć miejsce obligatoryjne odwołanie osób zajmujących kierownicze stanowiska w administracji podatkowej.


Resort finansów proponuje, aby stanowisko dyrektora izby skarbowej albo naczelnika urzędu skarbowego można było pełnić nie dłużej niż pięć lat w jednym urzędzie. Minister będzie mógł przedłużyć ten termin, ale nie dłużej niż na kolejne pięć lat.


Osoby, które w dniu wejścia w życie nowych przepisów będą zajmowały stanowiska dyrektora, wicedyrektora i naczelnika, automatycznie staną się członkami SZK. Nie będzie to jednak dotyczyło osób niebędących urzędnikami służby cywilnej. Będą one zobowiązane do ukończenia z wynikiem pozytywnym postępowania kwalifikacyjnego w ciągu dwóch lat od dnia przeprowadzenia pierwszego naboru do SZK. Osoby, które nie spełnią tego warunku, zostaną odwołane.


Magdalena Majkowska

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK