| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tylko części budowlane siłowni wiatrowej są opodatkowane

Tylko części budowlane siłowni wiatrowej są opodatkowane

W ostatnim okresie spore zainteresowanie wzbudził wyrok NSA z 18 stycznia 2007 r. (sygn. akt II FSK 51/06; niepublikowany), dotyczący kwestii opodatkowania podatkiem od nieruchomości siłowni wiatrowych jako budowli. NSA wskazał uchybienia, z powodu których skarga kasacyjna nie zasługiwała na uwzględnienie. Czy słusznie?

- W cytowanym wyroku NSA nie odniósł się do kluczowego dla opodatkowania siłowni wiatrowych problemu, tj. kwalifikacji urządzeń i instalacji technicznych do budowli w rozumieniu prawa budowlanego. NSA oparł swoje rozstrzygnięcie przede wszystkim na uchybieniach proceduralnych związanych z niewłaściwym powołaniem podstawy skargi kasacyjnej przez skarżącego. Znaczenie tego wyroku jest wyraźnie przeceniane w piśmiennictwie. Istotniejsze znaczenie należy przypisać zaskarżonemu w tej sprawie wyrokowi WSA w Szczecinie z 18 maja 2005 r. (sygn. akt I SA/Sz 108/04; niepublikowany). Sąd w tym wyroku przedstawił stanowisko, że siłownie wiatrowe jako całość, a nie tylko niektóre wybrane elementy, stanowią budowlę, ponieważ tylko w takiej sytuacji stanowi ona całość użytkową i tylko jako taka spełnia te funkcje, dla której została wzniesiona.


Co zatem, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinno zostać opodatkowane podatkiem od nieruchomości - części budowlane siłowni wiatrowej czy cała siłownia?

- Obecnie ustawodawca w art. 3 ust. 3 prawa budowlanego w brzmieniu obowiązującym od 26 września 2005 r. wymienia przykładowe kategorie obiektów budowlanych, które są budowlami, m.in. wskazując, że budowlami są wyłącznie części budowlane elektrowni wiatrowych.

Niewątpliwy jest fakt, że ustawodawca, nowelizując przepisy prawa budowlanego, dokonał wyraźnego (literalnego) rozgraniczenia między częścią budowlaną a częścią techniczną elektrowni wiatrowych (w danej sprawie np. turbiny). Tym samym istnieją argumenty za stanowiskiem, że opodatkowane podatkiem od nieruchomości mogą być jedynie części budowlane siłowni wiatrowej, a nie cała siłownia wiatrowa.


Czy zatem wyroki sądów administracyjnych nie powinny wzbudzać obaw podatników?

- Obecnie niedopuszczalne jest rozciągnięcie zakresu opodatkowania podatkiem od nieruchomości z części budowlanych na części techniczne elektrowni wiatrowych i innych tego typu urządzeń i instalacji. Podobne wnioski należałoby wyciągnąć w okresie przed wejściem w życie nowelizacji prawa budowlanego. Zatem zacytowane wyroki nie powinny wzbudzać obaw podatników.


Jarosław Antosik partner Accreo Taxand

Rozmawiała Ewa Matyszewska

 
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »