| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dwa podatki do zapłaty

Dwa podatki do zapłaty

Sprzedając udziały w spółce, podatnicy płacą podatek dochodowy i od czynności cywilnoprawnych.


Na skutek zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością po stronie sprzedającego powstaje określony dochód, który należy opodatkować. Halina Kwiatkowska, radca prawny i partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, odział w Krakowie, wyjaśnia, że kwestię opodatkowania sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością reguluje, w zakresie podatku dochodowego, art. 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej ustawa o PIT).


- Zgodnie z tym przepisem dochody uzyskane z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, w tym udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, opodatkowane są według stawki wynoszącej 19 proc. uzyskanego dochodu - mówi Halina Kwiatkowska.


Dodaje, że jako dochód w takiej sytuacji traktowana jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółce a kosztami uzyskania przychodów. Szczegółowe przepisy ustalają sposób określania kosztów uzyskania przychodu, co zależy głównie od sposobu nabycia udziałów w spółce.


Oprócz tego zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Transakcja, której przedmiotem jest zbycie udziałów w spółce, jest zatem opodatkowana na zasadach określonych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.


- Obowiązek podatkowy ciąży na kupującym, a powstaje w momencie zawarcia umowy sprzedaży. Stawka wynosi 1 proc. - wyjaśnia ekspert.


Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa sprzedawanych udziałów. Podatnik sam oblicza wysokość podatku. Jeżeli zaniży podstawę opodatkowania, urząd skarbowy wezwie go do ponownego określenia wartości udziałów. Jeśli kupujący nie zastosuje się do wezwania, organ sam podwyższy podatek.


Z fiskusem trzeba się rozliczyć w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od dnia zawarcia umowy sprzedaży udziałów. W tym celu kupujący musi wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych na formularzu PCC-3.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Skała

Marek Skała – trener warsztatowy, coach, mówca inspiracyjny; prowadzi projekty rozwojowe i szkoleniowe. Właściciel firmy szkoleniowej MEGALIT – Instytut Szkoleń, Najlepszej Firmy Szkoleniowej 2014. Od 25 lat prowadzi projekty szkoleniowe i rozwojowe dla największych polskich i światowych koncernów. Moderator warsztatów strategicznych. Osobowość Roku 2015 miesięcznika Osobowości i Sukcesy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Członkostwo w ICF, ASTAD oraz International Federation of Journalists. Autor książek i dziennikarz – publicysta, napisał kilkaset tekstów z zakresu biznesu. Oraz dwa bestsellery „Psychologia Zmiany – rzecz dla wściekniętych” i „Manipulacja Odczarowana”. Nagroda: Ostre Pióro BCC, Proton 2012 dla najlepszego edukatora w branży PR. Prowadzi gościnnie zajęcia z PR i HR na kilku uczelniach w kraju.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK