| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Aktywa w leasingu są amortyzowane

Aktywa w leasingu są amortyzowane

Okres ekonomicznej użyteczności leasingowanego pojazdu nie zawsze pokrywa się z okresem, na który umowa leasingu została zawarta.


Samochód użytkowany na podstawie umowy leasingu zakwalifikowanego w księgach rachunkowych jako finansowy stanowi środek trwały i podlega amortyzacji.


Marek Musiał, menedżer w Ernst & Young, przyznaje, że często spotyka się z niewłaściwymi decyzjami w odniesieniu do okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych w leasingu. Błędem jest utożsamianie jego z okresem, na jaki została zawarta umowa. Nie zawsze długość okresu umownego pokrywa się z okresem gospodarczego wykorzystania środka trwałego przez jednego lub więcej użytkowników.


- Przykładem może być samochód osobowy, leasingowany na podstawie umowy np. przez cztery lata, który będzie eksploatowany w biznesie przez pięć lat - twierdzi nasz rozmówca.


Wyjaśnia, że wówczas należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych dla celów księgowych przez pięć lat, a nie cztery lata, przez które firma płaci czynsz leasingodawcy. W przypadku dokonywania odpisów przez cztery lata, w piątym roku firma posiadać będzie składnik aktywów, z którego korzysta nie dokonując odpisów amortyzacyjnych. Nie jest to właściwe.


Innym obszarem powiązanym - według naszego eksperta - choć niedotyczącym wyłącznie aktywów w leasingu, jest określenie wartości końcowej danego środka trwałego, a ściślej jego brak w praktyce księgowej. Jeśli przedsiębiorca oczekuje, że samochód po okresie leasingu będzie sprzedany, należy określić szacunkową wartość końcową pojazdu na moment sprzedaży, czyli oczekiwaną cenę sprzedaży.


- Tak określona wartość pomniejsza wartość podlegającą amortyzacji - wyjaśnia Marek Musiał.


Uwzględnienie tych aspektów w praktyce rachunkowości może znacząco wpływać na raportowane wyniki finansowe, a także ich rzetelność.


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Majewska

Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK