| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Aktywa w leasingu są amortyzowane

Aktywa w leasingu są amortyzowane

Okres ekonomicznej użyteczności leasingowanego pojazdu nie zawsze pokrywa się z okresem, na który umowa leasingu została zawarta.


Samochód użytkowany na podstawie umowy leasingu zakwalifikowanego w księgach rachunkowych jako finansowy stanowi środek trwały i podlega amortyzacji.


Marek Musiał, menedżer w Ernst & Young, przyznaje, że często spotyka się z niewłaściwymi decyzjami w odniesieniu do okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych w leasingu. Błędem jest utożsamianie jego z okresem, na jaki została zawarta umowa. Nie zawsze długość okresu umownego pokrywa się z okresem gospodarczego wykorzystania środka trwałego przez jednego lub więcej użytkowników.


- Przykładem może być samochód osobowy, leasingowany na podstawie umowy np. przez cztery lata, który będzie eksploatowany w biznesie przez pięć lat - twierdzi nasz rozmówca.


Wyjaśnia, że wówczas należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych dla celów księgowych przez pięć lat, a nie cztery lata, przez które firma płaci czynsz leasingodawcy. W przypadku dokonywania odpisów przez cztery lata, w piątym roku firma posiadać będzie składnik aktywów, z którego korzysta nie dokonując odpisów amortyzacyjnych. Nie jest to właściwe.


Innym obszarem powiązanym - według naszego eksperta - choć niedotyczącym wyłącznie aktywów w leasingu, jest określenie wartości końcowej danego środka trwałego, a ściślej jego brak w praktyce księgowej. Jeśli przedsiębiorca oczekuje, że samochód po okresie leasingu będzie sprzedany, należy określić szacunkową wartość końcową pojazdu na moment sprzedaży, czyli oczekiwaną cenę sprzedaży.


- Tak określona wartość pomniejsza wartość podlegającą amortyzacji - wyjaśnia Marek Musiał.


Uwzględnienie tych aspektów w praktyce rachunkowości może znacząco wpływać na raportowane wyniki finansowe, a także ich rzetelność.


AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK