| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT-y już w internecie

PIT-y już w internecie

Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej wzory formularzy PIT potrzebne do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2005 r.

Na stronie internetowej resortu finansów jest już 18 formularzy PIT na 2005 r. Niektóre z nich będą potrzebne podatnikom już wkrótce, np. wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16) trzeba złożyć do 20 stycznia. W przypadku rozpoczęcia działalności w ciągu roku druk należy przekazać urzędowi skarbowemu zanim to nastąpi. Dużymi krokami zbliżają się terminy składania druków PIT-2 – oświadczeń dla pracowników, których miesięczna zaliczka powinna ulec zmniejszeniu np. z powodu utraty części dochodów z wynajmu. Formularz trzeba złożyć przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Podobnie jest z PIT-2A i PIT-3.
Z kolei PIT-4, deklaracje obejmujące łączne kwoty dokonanych wypłat, będą przekazywać płatnicy podatku do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę.

Do wypełniania formularzy powinni powoli zacząć przygotowywać się podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub osiągający dochody z najmu lub dzierżawy. Deklaracje PIT-5 będą składać do 20 dnia każdego miesiąca za okres od stycznia do listopada. Druk dotyczący dochodów za styczeń powinien więc zostać złożony do 20 lutego. Podobne zasady rozliczeń obowiązują podatników prowadzących działalność gospodarczą, którzy objęci są 19-proc. stawką PIT. Będą oni korzystać z druku PIT-5L. W obu przypadkach wypełnione formularze składa się w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania lub pobytu podatnika w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego.

Do końca lutego płatnicy podatku dochodowego muszą złożyć deklaracje PIT-11/8B. Z kolei druk PIT-23, czyli deklarację o przychodach ze zbycia nieruchomości lub praw majątkowych objętych podatkiem zryczałtowanym należy złożyć w ciągu 14 dni od sprzedaży.

Zapisane w plikach pdf wzory deklaracji można znaleźć w dziale Podatki/Formularze na stronie Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK