| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Łatwiej będzie ewidencjonować prawa majątkowe

Łatwiej będzie ewidencjonować prawa majątkowe

Prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia energii wytworzonej w odnawialnym źródle powinny być kwalifikowane i zaliczane przez przedsiębiorstwa energetyczne do towarów.


ZMIANA PRAWA


Komitet Standardów Rachunkowości przyjął wczoraj stanowisko dotyczące sposobu ewidencji praw majątkowych ze świadectw pochodzenia energii wytworzonej w odnawialnym źródle, a także czwarty Krajowy Standard Rachunkowości - Utrata wartości aktywów. Poinformowała o tym Gazetę Prawną przewodnicząca komitetu prof. Gertruda Świderska.


Zgodnie z przyjętym stanowiskiem, prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia powinny być kwalifikowane i zaliczane przez przedsiębiorstwa energetyczne do towarów. Natomiast w bilansie wykazywane w odrębnej pozycji, o ile ich wartość jest istotna. W pozostałych przedsiębiorstwach nabyte prawa majątkowe należy kwalifikować i zaliczać odpowiednio do inwestycji długoterminowych lub krótkoterminowych i wyceniać zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 3 lub (odpowiednio) pkt 5 ustawy o rachunkowości. W takiej sytuacji w bilansie wykazuje się je odpowiednio w pozycji: Inne inwestycje długoterminowe lub Inne inwestycje krótkoterminowe.


Z kolei nowy standard pomoże księgowym w prawidłowym ujmowaniu i wykazywaniu w sprawozdaniach finansowych odpisów aktualizujących wartość bilansową aktywów. Standard przedstawia wszystkie etapy przeprowadzenia przez księgowych tej procedury. Będzie zawierał m.in. instrukcję dotyczącą oceny celowości dokonania odpisu. Znajdą się w nim też zalecenia dotyczące zapisów, jakich należy dokonać w informacji dodatkowej w sprawozdaniu.


- KSR nr 4 został przyjęty z dwiema zmianami - powiedziała GP Gertruda Świderska.


Jedna z nich dotyczyła rozwinięcia procedury aktualizacji aktywów. W punkcie 3.6. standardu po zmianie zostanie wskazana możliwość zarówno odwrócenia utraty, jak i podwyższenia wartości aktywów.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK