| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polska akcyza na prąd trafi przed ETS

Polska akcyza na prąd trafi przed ETS

Komisja Europejska zdecydowała o pozwaniu polskiej akcyzy na prąd przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Jeśli przegramy tę sprawę, polski rząd zapłaci wysokie kary.


Wczoraj (18 lipca) Komisja Europejska podjęła decyzję o pozwaniu polskich przepisów o podatku akcyzowym na energię przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Oficjalna informacja KE w tej kwestii ma zostać opublikowana na początku przyszłego tygodnia.


Obowiązująca obecnie ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.) przewiduje, że akcyzę od energii płacą producenci. Zgodnie z przepisami unijnymi powinni ją płacić dostawcy energii. Taką zmianę przewiduje już projekt nowej ustawy akcyzowej przygotowany przez Ministerstwo Finansów, który właśnie znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych. Mimo to, takie wyjaśnienia Komisji Europejskiej nie wystarczyły, bo Polska miała zmienić przepisy w tym zakresie do końca 2005 roku.


- Wszystko wskazuje na to, że Komisja Europejska podjęła długo oczekiwaną przez ekspertów decyzję o wniesieniu do ETS sprawy przeciwko Polsce w związku z brakiem implementacji przepisów akcyzowych dotyczących energii elektrycznej - wyjaśnił Łukasz Postrzech, starszy konsultant w Accreo Taxand. Dodał, że w świetle Dyrektywy nr 2004/74/WE, zmieniającej dyrektywę energetyczną, Polska była zobowiązana do wprowadzenia systemu opodatkowania energii elektrycznej zgodnej z prawodawstwem wspólnotowym do 1 stycznia 2006 r. Do chwili obecnej jednak, niezgodnie z art. 21(5) dyrektywy energetycznej (nr 2003/96/WE), obowiązek podatkowy w akcyzie obciąża u nas nie dystrybutorów energii, a jej producentów.


Zdaniem naszego rozmówcy termin na implementację dyrektywy dawno minął, a Polska dopiero przygotowała projekt stosownej nowelizacji przepisów krajowych w tym zakresie.


- Z uwagi jednak na przerwę wakacyjną w pracach sejmowych oraz nieprzewidziane zawirowania na polskiej scenie politycznej, zakładany termin wejścia w życie nowelizacji (z początkiem 2008 roku) stoi pod dużym znakiem zapytania. Z tego względu wydaje się, że decyzja KE może stać się impulsem dla niektórych producentów energii elektrycznej do składania wniosków o stwierdzenie nadpłaty z tytułu podatku akcyzowego nienależnie pobranego po 1 stycznia 2006 r. - argumentował nasz ekspert z Accreo Taxand.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »